ارز دیجیتال

رمزارز کاردانو چیست؟ بررسی مزایا و معایب قاتل اتریوم!

کاردانو چیست؟ کاردانو یک شبکه بلاک چینی بر اساس الگوریتم اثبات سهام است. علاوه بر این، شبکه کاردانو همواره به دنبال حل مشکلات مقیاس پذیری است اما باز هم نتوانست به چیزی که دنبالش بود برسد. کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است و رقیب شبکه اتریوم 2.0 محسوب می شود.

توسعه کاردانو ویژگی های فلسفی دارد و مبتنی بر تحقیقات علمی است. با انتشار به روزرسانی شلی (Shelley) 2020، کاردانو به دستیابی به اهداف خود نزدیک شد. پروژه کاردانو و ارز دیجیتال آن، ADA، از زمان آغاز به کار خود در سال 2015، سر و صدای زیادی در جامعه کریپتو ایجاد کرده است. استفاده از دانش آکادمیک مورد استفاده در توسعه آن، کاردانو را تا حدودی در فضای ارزهای دیجیتال منحصر به فرد می کند. پروژه کاردانو در درجه اول توسط شرکت فناوری IOHK که توسط چارلز هاسکینسون تأسیس شده است، توسعه یافته است.

انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال در صرافی ها وجود دارد که همیشه به تعداد این ارزهای دیجیتال اضافه می شود. با این حال، همه این ارزهای دیجیتال آینده خوب و روشنی ندارند، بنابراین کاربران باید مطمئن ترین و موثرترین ارز دیجیتال را پیدا کنند تا سرمایه گذاری ایمن و سودآور برای خود داشته باشند. به عنوان یک بلاک چین قابل اعتماد با آینده روشن، می توان در مورد بلاک چین کاردانو که به نسل سوم بلاک چین معروف است صحبت کرد.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کامل بلاک چین کاردانو، ارز دیجیتال ADA، چگونگی کارکرد و پیشبینی آینده ارزدیجیتال کاردانو بپردازیم. اما چرا این ارز دیجیتال به قاتل اتریوم معروف است؟ چرا آن را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری می‌شناسند؟ چه چیزی باعث محبوبیت این ارز دیجیتال شده است؟ برای دریافت دقیق ترین پاسخ به این سوالات پرتکرار تا انتهای این مقاله جذاب همراه ما باشید.

کاردانو چیست؟

کاردانو یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است. این پروژه با هدف تسهیل معاملات همتا به همتا انجام می شود. ساختار و معماری کاردانو به گونه ای طراحی شده است که امکان استفاده از قرارداد هوشمند را در این بازی فراهم می کند. این ویژگی باعث می شود تا شبکه کاردانو، مقیاس پذیری بالایی را دارا باشد. علاوه سازگاری و مقایس پذیری، امنیت آن نیز حفظ خواهد شد.

کاردانو یک بلاک چین همه منظوره است که بر اساس تحقیقات دانشگاهی بررسی و طراحی شده است. این برنامه توسط تیمی از مهندسان، ریاضیدانان، دانشمندان و متخصصان توسعه داده شده است. توسعه سیستم عامل آن با رویکرد علمی انجام می شود. به نقل از سازندگان آن، اصول اصلی طراحی کاردانو امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری است.

ارز دیجیتال آدا (ADA) ارز دیجیتال بومی کاردانو است. این توکن برای انجام عملکردهای مختلف در شبکه خود استفاده می شود. توسعه کاردانو به چندین حوزه تجاری تقسیم می شود. شرکت IOHK توسعه پروتکل کاردانو را مدیریت می کند، بنیاد کاردانو بر پروژه نظارت می کند و شرکت EMURGO بر توسعه و پذیرش کسب و کار نظارت می کند. هدف کاردانو حل بسیاری از مشکلات فعلی صنعت بلاک چین است، مانند:

 • استفاده از ریاضیات برای ساخت یک بلاک چین ایمن که در برابر حملات آسیب پذیر نباشد.
 • جداسازی سطوح حسابداری و محاسباتی.
 • ایجاد مکانیزم رای گیری امن برای دارندگان توکن.
 • مکانیسم اجماعی که در مقایس پذیری آن محدودیتی وجود نداشته باشد.

هدف و فلسفه نهایی کاردانو ایجاد خدماتی است که به طور منحصر به فرد برای افراد در فضای مالی سنتی از طریق راه حل های نوآورانه بلاک چین قابل دسترسی باشد.

تاریخچه پروژه کاردانو

در سال 2009، با ظهور بیت کوین، اولین نسل از ارزهای دیجیتال متولد شد. نسل دوم ارزهای دیجیتال نیز در سال 2015 با انتشار اتریوم تأسیس شد. این سکه سومین نسل از بلاک چین و ارز دیجیتال است که برای حل مشکلات نسل قبل عرضه شده است. این پروژه به عنوان یک شبکه ارز دیجیتال و یک پروژه منبع باز در سال 2015 آغاز شد و دو سال بعد، در 29 سپتامبر 2017، توسط چارلز هاسکینسون، کارآفرین آمریکایی و متخصص ارزهای دیجیتال، خالق کاردانو، راه اندازی شد. هاسکینسون که چندین شرکت مبتنی بر رمزارز را تأسیس کرده است و به خاطر جاه طلبی های خود در امور مالی غیرمتمرکز شناخته شده است، معتقد است که این پروژه موفق تر از بلاک چین اتریوم است.

چرا این ارز دیجیتال به قاتل اتریوم معروف است؟

همانطور که در بند قبلی به آن اشاره کردیم، این ارز دیجیتال نسل سوم بلاک چین های در حال حاضر است. بعضی از کاربران فعال حوزه ارزدیجیتال، معتقد هستنند که این ارزدیجیتال به عنوان جایگزینی برای بلاک چین اتریوم است یا به نقلی دیگر؛ کادانو قاتل اتریوم است!

خواندن این مقاله
هولد کردن ارز دیجیتال (Hold) چیست و چه مزایایی دارد؟

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

کاردانو به عنوان یک بلاک چین «نسل سوم» طراحی شده است که هدف آن حل مشکلات نسل اول (بیت کوین) و نسل دوم (اتریوم) است. طبق گفته طرفداران این طبقه بندی، بلوک های قبلی از مشکلاتی رنج می برند که اساساً عملکرد آنها را محدود می کند. این باعث می شود آنها به گزینه ای ناکارآمد برای استفاده گسترده در سراسر جهان تبدیل شوند.

از آنجایی که شبکه ویزا گسترده‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین شبکه در تراکنش‌های مالی جهانی است، کاردانو مستندات خود را بر مبنای شبکه ویزا (visa) قرار می‌دهد. کاردانو می گوید شبکه ویزا به طور متوسط ​​1736 تراکنش در ثانیه را پردازش می کند و ویزا می تواند تا 24000 تراکنش را پردازش کند. در ابتدای راه اندازی آن، شبکه کاردانو می توانست 257 تراکنش در ثانیه انجام دهد. این عدد درهمان روزها حدود 4 و 20 تراکنش برای شبکه های بیت کوین و اتریوم بود. کاردانو قصد دارد خود را با شبکه ویزا مقایسه کند، شبکه ای که پتانسیل تبدیل شدن به یک پل فرم جهانی برای تراکنش های مالی در آینده را دارد.

مقیاس پذیری کاردانو

در دنیای ارزهای دیجیتال، مقیاس پذیری به معنای تعداد تراکنش هایی است که یک بلاک چین می تواند در یک دوره زمانی معین پردازش کند. یکی از نقاط ضعف نسل اول و دوم ارزهای دیجیتال مقیاس پذیری است. زیرا بلاک چین آنها می تواند تراکنش های محدود را در یک بازه زمانی مشخص پردازش کند. به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین تنها هفت تراکنش در ثانیه را پردازش می کند. این پروژه که در ابتدا به دنبال حل مشکلات ارزهای رمزنگاری شده قدیمی بود، در این مورد موفق شد رقبا را شکست دهد و رکوردی را در تعداد تراکنش در ثانیه ثبت کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در کاردانو

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا راجب مزایا و معایب شبکه کاردانو یا به نقلی دیگر؛ ویژگی های خوب و بد کاردانو را به شما معرفی کنیم.

مزایا

 • شبکه چند لایه کاردانو: این یکی از مزیت های اصلی کاردانو است. کاردانو با اجرای یک لایه تسویه و یک لایه محاسبه، مقیاس پذیری نامحدود و تراکنش های سریع را تضمین می کند. به این ترتیب به روز رسانی ها بدون ایجاد اختلال در پرداخت ها و تراکنش ها انجام می شود.
 • متن باز بودن: پتانسیل کاردانو را به عنوان یک پلتفرم کاملا متن باز با کدهای نوشته شده به زبان برنامه نویسی Haskell در نظر بگیرید.
 • بلاک چین نسل سوم: کاردانو به عنوان بلاک چین نسل سوم معرفی شد. در مقایسه با اتریوم (نسل دوم) مقیاس پذیر و در مقایسه با بیت کوین (نسل اول) غیرمتمرکز است زیرا بر روی پروتکل Ouroboros Hydra اجرا می شود.

معایب

 • کاردانو هنوز در دست توسعه است

اگرچه کاردانو به عنوان یک “بلاک چین آکادمیک” شناخته می شود که تحقیقات و آزمایش های زیادی را پشت سر گذاشته است، اما حقیقت این است که کاردانو هنوز در دست توسعه است. Cardano هنوز هم بیشتر روی جنبه مقیاس پذیری خود کار می کند و در حالی که ارزهای دیجیتال مانند Ripple می توانند 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کنند، Cardano از نظر تئوری قادر است 257 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

بیش از 170 پروژه در شبکه Cardano وجود دارد که گفته می شود در حال ساخت هستند، تنها پنج پروژه در حال حاضر فعال هستند که یکی از آنها SundaeSwap است.

 • بهترین پروژه‌های اکوسیستم کاردانو که می‌توان آنها را زیر نظر داشت

در حال حاضر 9 میلیون اتر در پروتکل های DeFi قفل شده است، اگرچه دقیقاً مشخص نیست که چه تعداد توکن ADA در قراردادهای هوشمند پروتکل DeFi قفل شده است.

 • مشکلات همگام سازی دارد

کاردانو یک الگوریتم منحصر به فرد را پیاده سازی کرده است، برخی از منتقدان می گویند که ایده کاردانو مبنی بر اینکه دفتر کل همیشه هماهنگ است، برای بلاک چین صحیح نیست.

بهترین پروژه های شبکه کاردانو

توسعه مستمر منجر به رشد پروژه های مختلف شده است. این شبکه قصد دارد در سال های آینده پروژه های بیشتری را جذب کند و دوران بلاک چین اتریوم را متزلزل کند. برخی از برنامه های برتر این شبکه عبارتند از:

 • امپاوا (EMPOWA)؛ پروژه موفق و مهم شبکه اتریوم

یکی از پروژه های مهم و موفق در وب، پروژه Empava است. هدف این پلتفرم افزایش تعداد اقامتگاه ها در آفریقا است. 50 میلیون اقامتگاه در آفریقا با استفاده از توکن های EMPOWA ساخته شد. افرادی که توکن های امپاوا را خریداری می کنند، سهمی از درآمد اجاره دریافت خواهند کرد. در واقع باعث می شود افراد با این پلتفرم ارتباط برقرار کنند.

 • آردانا (Ardana)؛ پروژه ای برای جذب جریان نقدی

آردانا دومین پروژه ای است که به جذب جریان نقدی و ادامه مسیر با دیفای کمک می کند. علاوه بر این، آردانا یک استیبل کوین با پشتوانه دارایی است که تراکنش های سرمایه کارآمد بین استیبل کوین ها را امکان پذیر می کند.

خواندن این مقاله
معرفی ارز دیجیتال پولکادات (DOT) | کاربرد و ویژگی های DOT

آردانا با بسیاری از شرکت‌های فناوری پیشرفته و شرکت‌های بلاک چین با مشخصات گسترده مانند سیستم‌های پلاتونی، الروند، لیکوئید و شبکه کوتی همکاری کرده است.

 • ساندی سواپ (SundaySwap)؛ یک توکن بومی امبد بخش

Sunday Swap یکی از بهترین خدماتی است که در آوریل 2021 راه اندازی شد. SundaySwap یک بورس اوراق بهادار است که دارای یک توکن اصلی به نام ساندی است. مقدار دهی اولیه این نماد توسط ISO ارائه شده است. مهمترین ویژگی این صرافی این است که IPFS میزبان فرانت اند است.

 • ملد (Meld)؛ پروتکلی دیفای با قابلیت وام دهی توکن

پروژه Meld که در سال 2021 راه اندازی شد، در واقع یک پروتکل DeFi است که وام توکن را در شبکه ارائه می دهد. ویژگی متمایز Meld در مقایسه با سایر پروتکل های وام دهی این است که از وام نقدی پشتیبانی می کند.

 • درانکن دراگون گیمز (Drunken Dragon Games)؛ مبتنی بر شبکه اتریوم

Drunken Dragon Games یک بازی NFT مبتنی بر این شبکه است که در آن توکن های غیرقابل تعویض بین سهامداران شبکه در مجموعه ای از سهام توزیع می شود. اگرچه این بازی در زمان نگارش این مقاله منتشر نشده است، اما انتظار می رود تا سال 2024 منتشر شود.

تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال کاردانو

سکه ADA در ابتدای عرضه با استقبال گسترده ای روبرو شد و توانست در مدت زمان کوتاهی ارزش خود را 6 هزار درصد افزایش دهد. اما از آن زمان تاکنون، قیمت این توکن یک دوره طولانی رکود را تجربه کرده است. در زمان نگارش این مقاله، کاردانو با قیمت 0.802065 دلار به ازای هر سهم معامله می شود و سهم بازار آن 1.48 درصد است. به گفته فعالان رمزارز، آینده بسیار روشن است و شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

روش های کسب کاردانو

ساده ترین راه برای دریافت  ارز دیجیتال کاردانو، خرید ارز دیجیتال از صرافی های داخلی و خارجی است. البته خرید و مبادله از صرافی های خارجی توصیه نمی شود، زیرا برخی از صرافی های خارجی از IP ایرانی پشتیبانی نمی کنند و حساب کاربران ایرانی بسته می‌شود. اگرچه برخی از افراد برای اتصال به صرافی های ارزی از VPN استفاده می کنند، اما باید توجه داشته باشید که صرافی های ارزی در صورت کشف کیف پول خود، حساب خریداران ارزهای دیجیتال ایرانی را می بندند. راه دیگر برای دریافت این توکن سهام‌گذاری در شبکه کاردانو است.

می توانید ارز دیجیتال کاردانو را با خیال راحت و سریع از صرافی ارز دیجیتال کوین لند خریداری کنید. برای خرید ارز دیجیتال کافی است عضو صرافی ارز دیجیتال کوین لند شوید و با سایر کاربران این ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید.

بهترین کیف پول های نگهداری ارز دیجیتال کاردانو

کیف پول هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند محدود هستند و از این رو انتخاب کیف پول مناسب برای کاربران این ارز دیجیتال دشوار است. ساده ترین راه برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال کاردانو، استفاده از کیف پول رسمی Daedalus است. این کیف پول از امنیت بالایی برخوردار بوده و به صورت 24 ساعته در دسترس است. کیف پول های دیگری که می توانند برای ذخیره سازی استفاده شوند عبارتند از:

 • کیف پول سخت افزاری Treasure Model T
 • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X
 • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس
 • کیف پول نرم افزار Guarda
 • نرم افزار اتم
 • کیف پول نرم افزار YOROI
 • کیف پول سخت افزاری Exodus

یکی از مشکلات گزارش شده مربوط به این کیف پول عدم امکان همگام سازی موجودی ها در کیف پول های مختلف است. البته، تا زمانی که کاربران کلید خصوصی یا رمزهای بازیابی خود را داشته باشند، هیچ خطری برای دارایی آنها وجود ندارد.

سخن پایانی

همانطور که کاردانو در نقشه راه خود پیشرفت بیشتری می کند، به این سوالات باید پاسخ داده شود. هدف نهایی کاردانو چیست؟ آیا این پروژه نسل سوم بلاک چین در نهایت به پلتفرمی برای قراردادهای هوشمند تبدیل خواهد شد یا خیلی کند به بازار عرضه خواهد شد؟ آیا نسل چهارم بلاک چینی وجود دارد که بتواند کاری که کاردانو انجام می دهد را بهتر انجام دهد؟

کاردانو یک پروژه جاه طلبانه است که هدف آن ارائه زیرساخت بلاک چین برای اکوسیستم رمزنگاری است. اگرچه این پروژه کندتر از حد انتظار پیش می رود، اما اهداف بزرگی دارد. نظرات خود را در این باره با صرافی ارز دیجیتال کوین لند به اشتراک بگذارید؛ ما علاقه مندیم تا نظرات شما کاربران را در این موضوع بدانیم.

در وبلاگ آموزشی و خبری کوین لند، می‌توانید با فراگیری مطالب جدید و دسته اول وبسایت در راستای پیشرفت خود در زمینه ارزدیجیتال و بلاک چین، به نتایج خوبی برسید، پس همراه ما باشید.

منبع: https://b2n.ir/t59127

امتیاز دهی به این مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا