بلاک چین

آنچه باید در مورد اینترنت اشیاء و بلاک چین در شهرهای هوشمند بدانید!

کاربرد تکنولوژی اینترنت اشیاء و بلاک چین در شهرهای هوشمند(دیجیتال)

اینترنت اشیاء و بلاک چین در شهرهای هوشمند از بهترین تجربه هایی است که انسان ها می‌ توانند در زندگی خود داشته باشند. زندگی آسان تر و در عین حال با کیفیت تر، امنیت بیشتر و حتی موقعیت های شغلی و اقتصادی خوب و کم دردسر از جمله موهباتی است که دنیای هوشمند و بر پایهٔ تکنولوژی برای ما فراهم می کند. در جهانی که از آن صحبت شد، آگاهی و دانش مهم ترین اصل برای تمام انسان ها است. برای اینکه بتوانیم از امکانات اینترنت اشیاء و فناوری بلاک چین در شهرهای هوشمند بهره ببریم، نیاز است که با منشأهای آن آشنا شویم. بلاک چین و اینترنت اشیا که در ادامه با آن‌ ها آشنا می شویم، از مواردی هستند که این جهان هوشمند را به ما هدیه می دهند.

 

اگر وقت خوندن مقاله ندارید، پیشنهاد میکنم پادکست این مقاله رو گوش دهید:

اینترنت اشیاء IOT چیست؟

اینترنت اشیاء الگویی جدید است که به کاربران این امکان را می‌ دهد تا وسایلی را که به اینترنت متصل هستند را کنترل کنند. به عبارتی با استفاده از اینترنت اشیاء در ساده ترین و ملموس ترین مثال، شما می توانید یک لامپ را از راه دور خاموش و روشن کنید. البته که مطمئناً می دانید که چنین فناوری صرفاً جهت خاموش و روشن کردن یک لامپ نیست و بسیار پیچیده تر و گسترده تر است. اینترنت اشیاء IOT که مخفف عبارت Internet Of Things است، به هدف کاربری های گسترده و در عین حال کم هزینه به وجود آمده است و جهان را با سرعت زیادی به سمت هوشمند شدن مطلق هدایت می کند.

بلاک چین(Blockchain) چیست؟

فناوری بلاک چین، فناوری است که اطلاعات را در یک زنجیره از بلوک های به هم پیوسته و مرتبط، رمزگذاری می کند. به این روش امن رمزگذاری Hash یا هش می گویند. در فناوری بلاک چین هر بلوک به وسیلهٔ یکی از این هش ها به بلوک بعدی وصل می شود. از آن جایی که تمام این بلوک ها به هم وابسته هستند، اگر در اطلاعات یک بلوک تغییر به وجود آید، کل زنجیرهٔ بلوک ها دچار مشکل و اختلال می شوند.

 

مزایا و معایب اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیاء مانند هر تکنولوژی و فناوری دیگری مزایا و معایبی دارد که نیاز است به آن ها پرداخته شود تا تصمیم گیری جهت استفاده یا عدم آن راحت تر شود.

مزایای اینترنت اشیاء

 • اطلاعات: یکی از مزایای مهم اینترنت اشیاء، بالا رفتن اطلاعات هر شخص است. زمانی که اطلاعات فردی زیاد باشد، تصمیم گیری ها بهتر و مؤثر تر خواهند بود.
 • مانیتورینگ: یکی از مزیت های دیگر IOT نظارت دقیق است. اینکه بدانید چه مقدار از یک وسیله را مصرف کرده‌ اید و چه زمانی نیاز به تمدید آن است، باعث می شود ایمنی و امنیت زندگی بالا رود و از نگرانی ها کاسته شود.
 • ذخیره و پس انداز: در سراسر زندگی، صرفه جویی در هزینه یکی از مهم ترین ملاک هایی است که باعث پیشرفت انسان ها می‌ شود.
خواندن این مقاله
بلاک چین(Blockchain) چیست؟ توضیح ساده فناوری جدید بلاک چین

با استفاده از اینترنت اشیا، افراد می توانند راحت تر و ایمن تر دستگاه ها را نگهداری کنند و با نظارت بر آن مصرف انرژی و منابع را نیز کنترل کنند.

 • اتوماسیون و کنترل: از آن جایی که اشیاء به شکل کاملاً دیجیتالی و مرکزی به زیرساخت های بی سیم متصل می شوند، کنترل بسیار خوبی در کارها وجود دارد. در حقیقت بی آنکه انسان دخالتی داشته باشد دستگاه ها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این موجب آن می شود که با سرعت بیشتری کارشان را انجام دهند.
 • زمان: یکی از معیارهای مهم جهت استفاده از هر چیزی، به خصوص در جهان مدرن میزان زمانی است که می برد. قطعاً انتخاب ما این است که با فناوری ای رو به رو باشیم که در زمانمان صرفه جویی کند.

باید توجه کرد که یکی از اهداف مهم در طراحی بلاک چین، همین صرفه جویی در زمان است.

 • اطلاعات سریع تر و دقیق تر: اینترنت اشیا برای شرکت ها و کسب و کارهای متفاوت راهکارهای متعددی را ارائه می دهد که باعث پیشرفت سریع و راحت آنان می شود. برای مثال این تکنولوژی راه های ساده تری جهت مدیریت زمین های زراعی برای کشاورزان پدید آورده است. از جمله اینکه حسگرهای اینترنت اشیا اطلاعاتی که آن ها نیاز دارند را به آن ها ارائه می دهد که غالباً از دقت بالایی نیز برخوردار است.

به عنوان نمونه حسگرها می توانند اطلاعاتی راجع به بارندگی، دما، نوع و محتوای خاک و عوامل دیگری که در کشاورزی مؤثرند را به کشاورزان عرضه کند.

معایب اینترنت اشیا

 • پیچیدگی: هر سیستمی با توجه به پیچیدگی خود احتمال شکست همراه دارد برای مثال ممکن است یک مشکلی پدید بیاید که دستگاه مورد استفاده شما یک پیغام را در چندین مرتبه به شما اعلام کند.

در این صورت فرد برای برطرف کردن یک ایراد چندین بار تلاش می کند در صورتی که نیاز به این تلاش نیست.

 • سازگاری: در جهان امروزی هنوز استاندارد کلی و بین المللی سازگاری در اینترنت وجود ندارد. البته این نقطه ضعف به سادگی قابل حل است و شرکت های تولید کننده تنها لازم است با یک استاندارد مثل بلوتوث موافقت کنند و نیاز به زحمت و هزینه زیادی ندارد.
 • کاهش استخدام و استفاده از نیروی انسانی: در جهان مدرن تلاش می شود که به حداقل استفاده از نیروی انسانی برسیم. به همین جهت با اینترنت اشیا و بلاک چین شغل و موقعیات استخدام انسانی بسیار کمتر می شود و در نتیجه بیکاری پدید می آید.
 • افزایش موقعیات مناسب برای هکرها: در اینترنت اشیا وسیله های متصل به شبکه گاهی به طرز غیر قابل کنترلی افزایش پیدا می کند.این اتفاق موجب می شود که حجم داده ها و اطلاعاتی که در حال انتقال هستند نیز بیشتر شود.

زمانی که این اطلاعات و داده ها از حدی فراتر می روند، حفاظت از آن ها دشوارتر می شود. بنابراین موقعیت محرکی برای کسانی خلق می شود که قصد نفوذ غیرقانونی و هک اطلاعات را دارند.

موارد بلاک چین در اینترنت اشیا چیست؟

تکنولوژی اینترنت اشیا، یک تکنولوژی نوپا محسوب می شود. بلاک چین با امکانات خود از قبیل ثبت اطلاعات در دفتر کل، امنیت رمزنگاری و بی نیازی به حضور شخص سوم به این تکنولوژی کمک می کند. اینترنت اشیا از بلاک چین جهت رمزنگاری در تجهیزات، حفظ حریم خصوصی و امنیت، بالا بردن همکاری میان اجزای هوشمند، کاهش هزینه های پرداخت و امکاناتی از این قبیل بهره می برد.

خواندن این مقاله
هش (Hash) در بلاک چین چیست؟

بلاک چین می تواند کمک شایانی به بالا بردن امنیت اینترنت اشیا کند. در واقع بلاک چین با اتصال به گجت های IOT و استفاده از سیستم رمزنگاری پیشرفته، سطح امنیت دستگاه های متصل به IOT را بالا می برد.

 اینترنت اشیا چیست؟

کاربرد بلاک چین و اینترنت اشیا در حمل و نقل

 همانگونه که پیش تر بیان شد بلاک چین و اینترنت اشیا در موارد گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. اولین کاربردی که به آن می پردازیم کاربرد این فناوری در حمل و نقل است. حمل و نقل از دیرباز مورد توجه بسیار زیادی قرار دارد و از ضروریات زندگی در هر زمانی محسوب می شود.

در حمل و نقل که می‌توان آن را یک فرایند پیچیده دانست، اشخاص متفاوت در نقش‌های متفاوتی وجود دارند. این افراد هر کدام وظایفی دارند که بلاک چین و اینترنت اشیا می توانند کارشان را راحت تر کنند. این فناوری قابلیت آن را دارد که موقعیت، زمانی که برای رسیدن صرف می شود، دما و وضعیت دستگاه های حمل و نقل را ذخیره کند.

 از طرفی از آن جایی که این تکنولوژی غیر قابل تغییر است به افراد این اطمینان را می دهد که می توانند به آمار اعتماد کنند و برای حمل و نقل سریع تر و کارآمدتر از آن استفاده کنند.

کاربرد بلاک چین و اینترنت اشیا در ردیابی قطعات

ردیابی قطعاتی که در خودرو، قطار، هواپیما و دیگر محصولات می شود، برای ایمنی و برقراری نظم و امنیت بسیار مهم و ضروری است. اینترنت اشیاء با استفاده از داده هایی که در دفاتر مشترک بلاک چین ذخیره می شوند، به افراد این امکان را می دهد که قطعات را در طول عمر محصول مورد نظر کنترل کنند.

از طرفی این قابلیت باعث می شود که با اشتراک اطلاعاتی که به دست می آید با آژانس های حمل و نقل، نظارتی و تولیدکنندگان ایمنی، ارتباطی مقرون به صرفه و راحت صورت بگیرد.

کاربرد بلاک چین و اینترنت اشیا در ثبت اطلاعات

ثبت اطلاعات به قدری مهم و قابل توجه است که جوامع و افراد آن، تلاش گسترده ای جهت بالا بردن قابلیتشان در این زمینه انجام می دهند و هزینه های زیادی را نیز متقبل می شوند. دستگاه های اینترنت اشیاء و بلاک چین در این جا نیز به کمک می آیند و به ردیابی وضعیت ایمنی ماشین های حیاتی و نگهداری آن ها می پردازد. در واقع بلاک چین برای هر دستگاه و محصولی، دفترچه ای دارد که داده های عملیاتی و نگهداری ای که از آن حاصل می شود را در خود دارد.

سوالات متداول

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیاء الگویی جدید است که به کاربران این امکان را می‌ دهد تا وسایلی را که به اینترنت متصل هستند را کنترل کنند. به عبارتی با استفاده از اینترنت اشیاء در ساده ترین و ملموس ترین مثال، شما می توانید یک لامپ را از راه دور خاموش و روشن کنید. البته که مطمئناً می دانید که چنین فناوری صرفاً جهت خاموش و روشن کردن یک لامپ نیست و بسیار پیچیده تر و گسترده تر است.
اگر تا اینجا مقاله رو خوندی و جوابت سوالت در مقاله نبود، لطفا سوالاتت رو برامون کامنت کن تا اولین فرصت جواب بدیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام.
  یک سوال ذهن منو رو خیلی درگیر کرده و اینکه بلاک چین چه کاربرد هایی در اینترنت اشیاء دارد؟
  لطفا در مورد این سوال من اگر مطلبی هست بگذارید ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا