بلاک چین

هش (Hash) در بلاک چین چیست؟

تابع هش و هشینگ در بلاکچین و ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارند؟

هش (Hash) در بلاک چین چیست؟ بلاک چین یکی از دفاتر کل گسترش یافته ای است که در دنیای امروز دائما رشد می‌ کند. تمام تراکنش هایی که شما انجام می دهید، به صورت تغییر ناپذیر و ایمنی با زمان مشخص شده، در دفاتر کل به صورت همیشگی ثبت خواهد شد. بلاک چین جهت ایجاد امنیت برای داده‌ ها، از تابع هش استفاده می کند که این تابع در واقع نیازهای رمزگذاری شده مورد نیاز برای حل مسائل بلاک چین را برآورده خواهد کرد.

اگر وقت خوندن مقاله ندارید، پیشنهاد میکنم پادکست این مقاله رو گوش دهید:

اصطلاح “Hash” از ریشه کلمه فرانسوی ‘Hasher’ به وجود آمده است که به معنای خرد کردن چیزی به قطعات کوچک تر است. در واقع این اصطلاح به شما نشان می‌دهد که تابع هش چگونه داده ها را خرد کرده و آن ها را به جزییات ریز تبدیل می کند.

از گذشته تا به امروز فشرده سازی داده ها و ذخیره سازی آن ها به عنوان یک چالش بحث بر انگیز محسوب شده است. تابع هش داده ها را به صورت فشرده در می آورد تا با این کار میزان حافظه مورد نیاز برای ذخیره کردن فایل های بزرگ کاهش یابد.

در سال های قبل یکی از محبوب ترین کابردهای تابع هش این بود که یک ساختار داده ای به نام جدول هش را به منظور جستجوی سریع داده ها تشکیل می داد. همچنین آن ها برچسب فایل های بزرگی مانند PDF، mp3 یا حتی تصاویر را کوچک می کردند تا بتوانند فایل های بسیار بزرگ را کنترل نمایند.

این در حالی بود که دلیل اصلی تابع هش، در واقع نیاز به فشرده سازی محتوا بود. تولید شناسه های منحصر به فرد از دیگر مزیت هایی است که باعث شده تابع هش تا این میزان بین مردم محبوب شود.

در این مقاله با ما همراه باشید تا برای شما مفهموم هش و انواع آن را ارائه دهیم. همچنین درباره جایگاه تابع هش در بلاک چین ، رمز ارزها، هش های ایمن، توابع هشی که در استخراج ارزهای دیجیتال به کار می رود و … هم صحبت خواهیم کرد.

هشینگ (Hashing) چیست؟

به فرآیند ورودی داده های مختلف با سایزهای متغیر و خروج آن ها با اندازه و سایز ثابت هشینگ گفته می شود. این کار را با استفاده از فرمول های ریاضی خاصی که به تابع و الگوریتم های هش معروف هستند، انجام می دهند.

خواندن این مقاله
فورک (FORK) چیست؟ معرفی انواع فورک

در حالت کلی نمی توان گفت که تمام کاربردهای هش شامل استفاده در رمز نگاری می شوند، اما در اصطلاح می گویند که توابع هش رمز نگاری در هسته ارزهایی رمز پایه قرار دارند. به همین دلیل بلاک چین ها و سایر سیستم های توزیع شده می توانند به یک سطح قابل قبول و خوبی از یکپارچگی و همچنین امنیت داده ها برسند.

خروجی های مربوط به الگوریتم های هش رایج و الگوریتم های مورد استفاده در رمزنگاری به صورت قطعی هستند. قطعی بودن الگوریتم های مورد استفاده یعنی تا زمانی که ورودی تغییر نکند، آن ها همیشه همان خروجی را تولید خواهند کرد.

الگوریتم های هش رمز ارزها، معمولا به عنوان تابع یک طرفه طراحی می شوند و این بدان معنا است که بدون صرف میزان زیادی از زمان و حتی محاسبات مجهول و پیچیده، شما نمی توانید به راحتی آن ها را برگردانید. به بیان دیگر ایجاد خروجی از ورودی کاملا راحت و آسان است اما حرکتی که در جهت مخالف صورت می گیرد یعنی همان تولید ورودی از خروجی، بسیار سخت و چال برانگیز خواهد بود. به صورت کلی یافتن یک ورودی هر چقدر سخت تر باشد، الگوریتم هش ایمن تر خواهد بود.

هش (Hash) در بلاک چین چیست؟

هش در واقع ستون فقرات یک ارز رمزنگاری شده در بلاک چین محسوب می شود. بلاک چین یک دفتر کل جهانی است که به واسطه پیوند دادن با بلاک های داده تشکیل خواهد شد. بلاک چین تنها شامل تراکنش های معتبر می شود و از تراکنش هایی که جعلی و خرج دوباره هستند، جلوگیری می کند. مقداری که برای رمزگذاری حاصل می شود، تعدادی حروف و اعداد هستند که شباهتی هم به داده اصلی و ورودی ندارند که به آن ها هش می گویند. استخراج ارز رمز نگاری شده در واقع مشمول کار با همین هش است که با استفاده از یک الگوریتم خاص ایجاد می شود که برای مدیریت کردن بلاک چین در رمز ارز پایه ضروری خواهد بود.

هش در بلاک چین کاربردهای زیادی دارد. از جمله آدرس هایی مانند آدرس بیت کوین که در بلاک چین از همین هش کردن به دست می آید. در واقع هش در این جا به تعریف امضاهای رمز نگاری کمک می کند تا تراکنش هایی که معتبر هستند را تایید کند.

تابع هش چگونه کار می کند؟

توابع هش در انواع مختلف، خروجی هایی را تولید می کنند که اندازه های متفاوتی دارند؛ اما اندازه های هر خروجی برای هر یک از الگوریتم ها کاملا یکسان و ثابت است. به عنوان مثال الگوریتم SHA-256 فقط می تواند یک خروجی آن هم به اندازه 256 بیتی را تولید کند و الگوریتم SHA-1 هم فقط می تواند خروجی 160 بیتی را تولید کند.

برای این که بیشتر با این موضوع آشنا شوید کلمات  Ircc” و “ircc” را به واسطه الگوریتم هش با شناسه SHA-256 که الگوی معروف بیت کوین است را در ادامه برای شما اجرا خواهیم کرد.

خواندن این مقاله
نود یا گره (Nodes) در ارز دیجیتال چیست؟+معرفی انواع نود

Ircc: 65592d00da56347062e6dc84e8ff978ba021267b288bbe3c7f2cb5c04d797bd4

ircc: 478734e921cc9b571d7ab5fc226dcb2ce59fcab83fb73258ab8082382d86c6ee

اگر به این دو عبارت دقت کنید متوجه می شوید که چگونه با تغییر یک حروف به صورت بزرگ و کوچک، چه تاثیری بر مقدار هش می گذارد و ورودی آن را کامل تغییر می دهد. اما چون ما در این جا برای هر دو کلمه از الگوریتم SHA-256  بیتی استفاده کردیم، خروجی ها به اندازه ثابت 256 بیتی یا در واقع  همان 64  کاراکتری که مبتنی بر هگزادسیمال است که بدون تاثیر از اندازه ورودی اجرا شده است. همچنین اهمیتی ندارد که شما چند بار دو کلمه را از طریق الگوریتم اجرا کنید، نتیجه دو خروجی همیشه ثابت خواهد ماند.

حالا اگر ورودی های مشابه را از طریق الگوریتم های هش SHA-1 اجرا کنیم، نتیجه کاملا متفاوت خواهد بود که به صورت زیر است:

Ircc: a6f9af856be33de008c9f5ffb942e2c4e2d644f7

ircc: 3ec8e2b221402e786dfa6f0884a0e7f7be11c32a

در این جا SHA مخفف عبارتی از الگوریتم های هش ایمن Secure Hash Algorithms است که به مجموعه ای از توابع هش رمز نگاری اشاره دارد که الگوریتم های SHA-2، SAH-1، SHA-0 و SHA-3 را شامل می شود. SHA-256 و SHA-512 و سایر الگوریتم ها بخشی از گروه SHA-2 هستند. در حال حاضر تنها گروه های الگوریتمی SHA-2 و SHA-3 جز ایمن ترین الگوها در نظر گرفته می شوند.

سوالات متداول

چرا از هش استفاده می شود؟

بلاک چین جهت ایجاد امنیت برای داده‌ ها، از تابع هش استفاده می کند که این تابع در واقع نیازهای رمزگذاری شده مورد نیاز برای حل مسائل بلاک چین را برآورده خواهد کرد.

هش چگونه کار می کند؟

توابع هش در انواع مختلف، خروجی هایی را تولید می کنند که اندازه های متفاوتی دارند اما اندازه های هر خروجی برای هر یک از الگوریتم ها کاملا یکسان و ثابت است.

هش در بلاک چین چیست؟

هش در واقع ستون فقرات یک ارز رمزنگاری شده در بلاک چین محسوب می شود.

داده و هش در بلاک چین چیست؟

هش در بلاک چین و ارز دیجیتال برای جستجو پایگاه داده ها، تجزیه و تحلیل پرونده های بزرگ و همچنین مدیریت کردن داده ها استفاده می شود.

چه کسی هش بیت کوین را تولید می کند؟

دستگاه ماینر مانند تراشه سیک، یک مدار مجتمع است که می‌تواند فرایند خاص محاسباتی را انجام دهد و هش بیت کوین را تولید کند.

هش ها برای چه مواردی در بلاک چین استفاده می شوند؟

بررسی مانده، پیوند دادن ورودی و خروجی، تراکنش ها و هش تراکنش های درون یک شبکه بلاک برای تشکیل دادن یک درخت مرکل.

 

اگر تا اینجا مقاله رو خوندی و جوابت سوالت در مقاله نبود، لطفا سوالاتت رو برامون کامنت کن تا اولین فرصت جواب بدیم.

 

 

محتوا را اینجا وارد کنید
محتوا را اینجا وارد کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا