بلاک چین

معرفی 10 تا از محبوب ترین صرافی های غیرمتمرکز(DEX) + بررسی مزایا و معایب صرافی ها!

صرافی غیر متمرکز چیست؟ در مقاله قبلی؛ به بررسی کوتاهی از صرافی غیرمتمرکز پرداختیم. بهترین فرصت های تبادل ارز دیجیتال غیرمتمرکز خارجی برای کاربران ایرانی ارائه شده است. برنامه ‌های غیرمتمرکز انواع مختلفی دارند، اما در حال حاضر، صرافی‌های غیرمتمرکز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال محبوب‌تر و پرکاربردتر از سایرین هستند.

هر بار که یک صرافی متمرکز هک می شود، نیاز به یک صرافی غیرمتمرکز به طور فزاینده ای آشکار می شود. صرافی های غیرمتمرکز مزایا و معایب خود را دارند و هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. با این حال، آنها هر روز محبوب تر می شوند. محدودیت های مربوط به احراز هویت KYC، صرافی DEX به دلیل تحریم بودن کاربران ایرانی، گزینه مناسبی برای ایرانیان است.

اما انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز کار آسانی نیست.در این مقاله با بررسی صرافی ها و انتخاب آنها بر اساس معیار های تعیین شده، 10 تا بهترین صرافی های غیرمترکز را معرفی کردیم. پس در ادامه این مقاله معرفی، همراه ما باشید.

نیم نگاهی به صرافی غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، یا صرافی‌های متمرکز، به افراد این امکان را می‌دهند که ارز دیجیتال خود را بدون واسطه و بدون افتتاح حساب به صورت همتا به همتا (کاربر به کاربر) مبادله کنند. در واقع این طرح ها به شرح زیر است: فرم غیرمتمرکز است و مرجع کنترلی وجود ندارد. پلتفرم غیرمتمرکز به شما امکان اشتراک گذاری ارزهای دیجیتال را نیز می دهد و تراکنش بر اساس ارزهای فیات (مانند دلار و ریال)امکان پذیر نیست.

بعد از خرید ارز پایه دیجیتال، می توانید از صرافی های غیرمتمرکز برای تجارت استفاده کنید. این مبادله نیاز به اعتماد به شخص ثالث را از بین می برد و هیچ واسطه ای وجود ندارد. ممکن است تعجب کنید که آیا واقعاً سیستمی وجود دارد؟ پاسخ منفی است،
را به خاطر بسپارید که چندین روش برای انجام معاملات به طور همزمان وجود دارد، اما اینطور نیست که یک نهاد نظارتی وجود نداشته باشد.

صرافی پنکیک سواپ

این صرافی یک صرافی غیرمتمرکز است که برای انتقال توکن‌های BEP20 در شبکه هوشمند بایننس استفاده می‌شود. این صرافی یکی از بهترین صرافی های غیرمتمرکز برای ایرانیان است.  پنکیک سواپ از یک مدل خودکار بازارساز (AMM)  استفاده می کند که در آن کاربران تراکنش های خود را در یک استخر نقدینگی انجام می دهند. نقدینگی در این استخرها توسط سرمایه کاربران تامین می شود و در ازای آن، کاربران یک  (LP)دریافت می کنند و می توانند از آن برای برداشت وجه و پرداخت هزینه استفاده کنند.

صرافی  یونی سواپ

این صرافی پروتکلی برای تبادل خودکار ارزهای دیجیتال در بلاک چین اتریوم است. Uniswap که در سال 2018 راه اندازی شد، خود را به عنوان یک رابط قرارداد هوشمند برای تبادل توکن های ERC-20 معرفی می کند. برای ایجاد ذخایر نقدینگی دارد. و به عنوان یک رابط منبع باز مناسب برای معامله گر و سرمایه گذار عمل می کند. هر قرارداد هوشمند  Uniswap یا جفت ارز یک استخر نقدینگی متشکل از دو توکن ERC-20 را تشکیل می‌دهد.

خواندن این مقاله
منظور از پامپ و دامپ چیست ؟ اقداماتی که از این کلاهبرداری جلوگیر می کند!

هر کاربری می‌تواند با واریز مبلغی معادل هر یک از ارزهای دیجیتال اصلی در استخر سرمایه‌گذاری، به ارائه‌دهنده نقدینگی یک استخر تبدیل شود. این توکن ها را می توان در هر زمان خرید و پرداخت کرد. اتریوم با توکن های ERC20 در این صرافی معامله می شود.

صرافی IDEX

صرافی غیرمتمرکز IDEX، مبتنی بر بلاک چین اتریوم، یکی از صرافی های غیرمتمرکز جدیدتر است. این یک پلت فرم محلی برای تراکنش های همتا به همتا (P2P) توکن هایERC-20  است. شاید به همین دلیل است که به آن مبادله دارایی می گویند. اتریوم غیرمتمرکز نامیده می شود. IDEX که بسیار شبیه به صرافی‌های متمرکز است، یکی از معدود پلتفرم‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که به کاربران خود امکان ذخیره دارایی‌ها را در سیستم داده است.

همچنین امکان لغو سفارشات خرید/فروش و معامله قبل از تکمیل فرآیند یکی دیگر از مواردی است که این سیستم را به صرافی های متمرکز شبیه می کند. رابط کاربری ساده، امکان تراکنش همزمان (ثبت چندین سفارش به طور همزمان)، کارمزد پایین، دسترسی به ابزارهای تجزیه و تحلیل، کلید خصوصی رمزگذاری شده و سیستم پشتیبانی برای سایر عملکردهای این پلتفرم غیرمتمرکز وجود دارد.

صرافی وان اینچ

 One Inch را می توان بهترین پلتفرم  DEX Aggregator نامید. این سامانه متشکل از صرافی های مختلف به کاربران خود امکان ثبت سفارش نامحدود را می دهد. این سفارشات در 1 اینچ در بستر معاملات منتشر و با بهترین قیمت اجرا می شوند. محاسبه کارمزدها در این پلت فرم به صرافی بستگی دارد که در آن سفارش تکمیل می شود.

علاوه بر فرصت کسب سود از طریق معامله ارزهای دیجیتال، One Inch همچنین فرصتی برای شرکت در استخرهای نقدینگی و فرآیندهای وام دهی برای ایجاد سود و درآمد بیشتر ارائه می دهد. توکن بومی  این صرافی 1inch  نامیده شده است.

صرافی برگر سواپ

Burger Swap یک پلتفرم غیرمتمرکز در پلتفرم زنجیره هوشمند  Binance (BSC) است که به کاربران امکان داد و ستد ارزهای دیجیتال را از طریق یک بازارساز خودکار (AMM) می‌دهد. AMM توسط بسته نقدینگی خود پشتیبانی می شود، که در آن کاربران می توانند
توکن‌های جایزه برگر را با پول نقد به دست آورید. هدف اصلی این پلتفرم حل مشکل تراکنش های مبتنی بر اتریوم است که اخیرا با هزینه های بالای گاز، افت قیمت و سرعت پایین مواجه شده است. علاوه بر این، کاربران Burger Swap می توانند از پل زنجیره ای متقاطع ETH-BSC استفاده کنند و به راحتی توکن خود را از شبکه ERC-20 به  BSCو بالعکس منتقل کنند.

صرافی کایبر سواپ

یکی دیگر از پلتفرم های معاملاتی است که روی بلاک چین اتریوم کدگذاری شده است. این صرافی که توسط تیم توسعه دهندگان در سنگاپور در دو نسخه وب و موبایل راه اندازی شده است، یکی از بهترین صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال در حال حاضر محسوب می شود. Kyber Swap همچنین از یک توکن خاص به نام KNC استفاده می کند. علاوه بر ویژگی ادغام نقدینگی، این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا دارایی ها را به صورت پویا ذخیره کنند.

این ویژگی به کاربران این امکان را می دهد تا با سپرده گذاری دارایی های خود در بستر این صرافی غیرمتمرکز، از تمامی امکانات و خدمات خود با هزینه ای بسیار کمتر بهره مند شوند. اما ویژگی اصلی این صرافی تایید فوری تراکنش ها در ارز دیجیتال است.

خواندن این مقاله
منظور از حمله 51 درصدی (Attack 51%) چیست؟ هکرها چه اهدافی از انجام این اتک خطرناک دارند؟

صرافی Waves

پلتفرم  Waves اساساً یک بلاک چین است که می تواند برای ایجاد توکن های جدید استفاده شود. این شبکه که در سال  2016 راه اندازی شد، از یک ارز دیجیتال به همین نام استفاده می کند که می تواند برای تراکنش های درون شبکه استفاده شود. علاوه بر این، این صرافی دارای خاصیت توکن کردن تمامی دارایی ها است، به این معنا که امکان مبادله هر نوع دارایی به صورت توکن وجود دارد.

علاوه بر این ویژگی ها،  Wavesیک صرافی غیرمتمرکز نیز راه اندازی کرده است. کارمزد تراکنش برای خرید/فروش و معامله در این پلتفرم حدود 0.01 دلار است. همچنین از پورت های دلار، یورو، بیت کوین، اتریوم و چندین ارز دیجیتال Waves پشتیبانی می کند. توابع DEX لطفاً توجه داشته باشید که برای استفاده از درگاه ارز فیات این سیستم به تأیید هویت (KYC) نیاز دارد.

صرافی بالانسر

صرافی تعادل در مارس 2020 کار بر روی بلاک چین اتریوم را آغاز کرد. این صرافی دارای یک توکن مشترک به نام BAL است که 100 میلیون آن برای شناور توزیع می شود. یکی از ویژگی های منحصر به فرد بالانس امکان ایجاد استخر اعتباری شخصی و همچنین افزودن استخر با 2 تا 8 برند می باشد. با این حال، برای ایجاد یک استخر در صرافی UniSwap، نسبت 50% به 50% باید حفظ شود. در حال حاضر حجم معاملات Balancer حدود 10 میلیون دلار است که در مقایسه با سایر پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال، نمونه مناسبی است.

‌صرافی بیسکو

Bisco Exchange پلتفرمی دیگری است که در سال 2014 شروع به کار کرد و یکی از قدیمی ترین پلتفرم های DEX است. در این پلتفرم، می‌توانید برخی از ارزهای فیات مانند دلار و یورو را نیز معامله کنید. نقطه ضعف Bisq سرعت پایین تراکنش ها و زمان طولانی انتظار برای اجرای سفارش است. این امر صرافی بیسکو را به یکی از DEX های قدیمی و شناخته شده تبدیل کرده است. حجم تراکنش ها بر روی پلتفرم آن همچنان کمتر از رقبای خود است.

‌صرافی بایننس دکس

به ویژه یک صرافی، Binance، یک سیستم غیرمتمرکز را در فوریه 2019 راه اندازی کرد. Binance Dex از اصل پردازش صرافی Binance یا زنجیره Binance برای انجام عملیات خود استفاده می کند. بنابراین سرعت و قدرت تراکنش ها با صرافی مرکزی بایننس تفاوتی ندارد. (کارمزد بایننس 0.1%).

اگر یک توکن بلاک چین خاص بایننس یا سکه بایننس (BNB) برای مبادله ارزهای دیجیتال استفاده شود؛ هزینه کم خواهد بود. بایننس اکثر کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری را در یک صرافی غیرمتمرکز ارائه می دهد. امنیت بالا و رابط کاربری ساده از دیگر ویژگی های بایننس DEX است.

صرافی بایننس رسما اعلام کرده است که کشورهایی که در لیست تحریم قرار گرفته اند، نمی توانند از صرافی غیرمتمرکز آن استفاده کنند. بنابراین کاربران ایرانی نمی توانند به طور معمول از این پلتفرم استفاده کنند و باید IP خود را با استفاده از خدمات VPN تغییر دهند.

منبع : https://b2n.ir/a75718

3.8/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا