بلاک چین

منظور از حمله 51 درصدی (Attack 51%) چیست؟ هکرها چه اهدافی از انجام این اتک خطرناک دارند؟

حمله 51 درصدی چیست؟ این نوع حمله که یک حمله بسیار خطرناک در شبکه های بلاکچینی شناخته می‌شود؛ یکی از روش های مرسوم دابل اسپندینگ یا خرج کردن دوباره یک ارز در راستای اهداف تغییر ماهیت بلوک تراکنش های یک شبکه و انجام دو تراکنش تنها با یک مقدار اعتبار ارز دیجیتال یا به نقلی دیگر، دوبرابر کردن دارای های یک فرد با انجام این حملات صورت می‌گیرد.

بلاکچین از امنیت بالایی نسبت به تکنولوژی های دیگر برخوردار است که این یکی از صد ویژگی برتر سیستم های بلاکچینی است. اما ممکن است همانطور که بسیاری از اتفاقات زندگی فیزیکی افراد غیرقابل پیشبینی است، این حمله در بلاکچین صورت بگیرد و هیچ تضمین 100 درصدی برای آن وجود ندارد.

یکی دیگر نکات قابل توجه ای که باید قبل از درک مفهوم اصلی حملات 51 درصدی بدانید، این است که راه های مقابله با حمله 51 درصدی بسیار “کلیشه ای” شده است و کسانی که به دنبال انجام آن باشند می‌دانند که دور زدن آن راه های مقابله قدیمی، بسیار کار اسوده ای است.

اما چرا افراد زیادی به فکر انجام این کار نیستند؟ چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟ چه خطراتی در بلاکچینکاربران را تهدید به از دست دادن سرمایه می‌کند؟ میخواهیم در این مقاله با استفاده از اطلاعات منابع اصلی و وایت پیپر سیستم های بلاکچینی به این سوالات متعدد پاسخ دهیم تا بدانیم که حملات 51 درصدی چیست و با چه اهدافی صورت می‌گیرد. همچنین می‌توانید برای دریافت کامل ترین اطلاعات در حوزه ارز دیجیتال و بلاکچین به وبلاگ صرافی ارز دیجیتال کوین لند مراجعه کنید.

اتک 51 درصدی چیست؟

حمله 51 درصدی که به آن حمله اکثریت نیز گفته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که یک فرد یا یک گروه اجتمایی از افراد مختلف بیش از ۵۰ درصد ارز های یک بلاکچین را در اختیار می‌گیرند، میتونند به طور کامل در رفتار آن بازار دست داشته باشند. به طور کلی؛ افراد با راهکار های مختلف، بیش از 50 درصد از قدرت پردازش شبکه بلاکچینی مورد نظر را به دست میآورند. هدف اصلی از انجام این حمله توسط مهاجم یا هکر این است که در روند فعالیت اصلی شبکه اختلال اساسی ایجاد کند و نظم، قوانین و مقررات یک شبکه را به هم بزند.

حمله 51% در چه شرایطی انجام می‌شود؟

زمانی که یک مهاجم بتواند بیشترین مقدار توابع هش یک شبکه را در اختیار خود بگیرد و اقدام به ایجاد اختلال در شبکه کند، بلاک های ایجاد شده جدید را جایگزین بلاک های اصلی می‌کند. همانطور که می‌دانید در شبکه های بلاکچینی؛ هر بلاکی که دارای طول بیشتری باشد، بلاک اصلی شبکه در نظر گرفته می‌شود. حال اگر یک فردی با در نظر گرفتن این ویژگی بلاک های متعددی در زمان کوتاه در شبکه ایجاد می‌کنند. زیرا که دارای بیشترین توان هش ریت شبکه بلاکچینی را در اختیار دارند و قدرت انجام این کار را به دست می‌آورند.

این کار آنقدر تکرار می‌شود تا زمانی که قدرت مانند قبل در بین تمامی نود های شبکه گسترش پیدا کند. حال کسانی که دارای بلاک با طول بیشتری نسبت به بقیه هستند، منبع اصلی یا بلوک اصلی شبکه در نظر گرفته می‌شوند و با ادامخ این زنجیره حمله با موفقیت کامل به پایان می‌رسد.

هزینه حمله 51 درصدی به بیت کوین چقدر است ؟

در سیستم های بلاکچینی مانند بلاکچین رمزارز بیت کوین که از الگورتیم اجماع کار اثبات سهام استفاده می‌کنند، همه کاربران شبکه در امنیت آن دخالت دارند. با در نظر گرفتن اینکه هرچه شبکه گستردگی بیشتری داشته باشد و کاربران بیتشری در خود جای بدهد، امنیت بالاتری دارد؛ در نتیجه امنیت شبکه بیت کوین به مراتب از  بلاکچین های دیگر در دنیای تکنولوژی بیشتر است.  

خواندن این مقاله
دستگاه ماینر چیست؟ کسب درآمد از فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال

در بلاک چین بیت کوین که برای استخراج بلاک جدید در شبکه خود از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، هرچه میزان استخراج بلاک جدید در شبکه بیشتر باشد؛ امنیت تضمین بیشتری دارد. زیرا ماینینگ علاوه بر تشکیل یک بلاک جدید در شبکه، به افزایش قدرت هش ریت شبکه نیز کمک می‌رساند. در نتیجه هرچه قدرت هش ریت یک شبکه بلاکچینی بالاتر برود، مهاجمان به قدرت، انژی و هزینه بیشتری نیاز دارند تا حمله 51 درصد را در شبکه پیاده سازی کنند. همچنین برای تغغیر اطلاعات یک تراکنش در بلاک های شبکه بلاکچینی، لازمه این است که اطلاعات بلاک قبلی نیز تعییر پیدا کند؛ اگر نگاهی به روند رشد و افزایش متعدد بلاک ها داشته باشید متوجه این خواهید شد که حمله 51 درصدی در شبکه های بلاکچینی روز به روز غیرممکن تر می‌شود.

هزینه حمله 51 درصدی به بیت کوین چقدر است ؟ | صرافی ارز دیجیتال کوین لند

بزرگترین حملات 51 درصدی در تاریخ بلاک چین

با بررسی های انجام شده توسط تیم کارشناسان مجله آموزشی کوین لند، در تاریخ بلاکچین دو حمله 51 درصدی ثبت شدند که ضرر های زیادی به صرافی های ارز دیجیتال و سیستم های بلاکچینی وارد کردند. این حملات عبارتند از:

  • حمله 51 درصدی رمز ارز بیت کوین گلد در سال 2018

این ارز دیجیتال که مبتنی بر بیت کوین بود، در برابر حمله 51 درصدی قرار گرفت که ضرر بیش از حد آن و سرقت مهاجمان از سیستم های بلاکچینی و صرافی های ارز دیجیتال، 18 میلیون دلار برآورد شده است.

  • حمله 51 درصدی رمز ارز اتریوم کلاسیک در سال 2019

رمز ارز اتریوم کلاسیک که مبتنی بر بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند، در سال 2019 مورد حمله 51 درصدی قرار گرفت و این باعث شد تا ضرر 1.1 میلیون دلاری خود را تجربه کند.

حمله 51 درصد چه عواقبی برای سرمایه گذاران دارد؟

برخی از عواقبی که در حین انجام حمله 51 درصدی یا پس از آن صورت میگیرد را به شما معرفی خواهیم کرد تا بدانید در آن شرایط چه اتفاقاتی در شبکه رخ می‌دهد.چند مورد از این عواقب عبارتند از:

  • امکان معکوس کردن تراکنش در شبکه ایجاد می‌شود و رمز ارز به اصطلاح “دابل اسپند” کرد.
  • امکان لغو همه تراکنش ها یا برخی از آنان فراهم می‌شود
  • مختل کردن فعالیت ماینر های فعال در شبکه
  • تغییر تراکنش های قبلی یا حذف آنها

بلاکچین چگونه در برابر حملات 51 ایستادگی می‌کند؟

تنها یک راه برای مقابله با حملات، هک، کلاهبرداری و تقلب در دنیای بلاک چین وجود دارد و آن افزایش امنیت شبکه بلاکپینی است. تابحال به ضرب المثل “پیشگیری بهتر از درمان است” فکر کرده اید؟ این همان راه حل جلوگیری از این حملات است که برای انجامش لازم است هزینه زیادی پرداخت شود. افزایش امنیت بلاکچین به چند مورد اساسی و مهم بستگی دارد که یکی از آنها، ایجاد بلاک های متعدد در بلاکچین است.

هر بلاکچین برای افزایش میزان بلاک های شبکه خود از یک الگوریتم اجماع استفاده می‌کند. برای مثال؛ اتریوم که بعد اپدیت مرج خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند، با پرداخت یک سود سالیانه (به اصطلاح: APR) کاربران خود را تشویق می‌کند تا با استفاده از استیک ارز دیجیتال و دارایی های خودشان در ایجاد بلاک جدید در بلاکچین دخیل باشند، سپس با افزایش بلاک های شبکه، هر تراکنش در بلاک جدید ثبت تایید و تثبیت می‌شود و در همین راستا امنیت شبکه بلاکچینی افزایش پیدا می‌کند.

اشتباهات رایج در موضوع 51 درصدی

همیشه لازم نیست یک فرد، گروه یا شرکت قدرت پردازش زیادی برای حمله اکثریت داشته باشد. راه دیگر این است که با گروهی از ماینرها همراه می‌شوند تا کنترل (بیش از 50 درصد) شبکه را در دست بگیرید. سپس آنها می توانند برخی یا حتی همه تراکنش ها را از تایید شدن مسدود کنند. به این ترتیب هیچ انتقالی بدون رضایت آنها روی پلتفرم انجام نخواهد شد.

خواندن این مقاله
دابل اسپندینگ (Double Spending) یا دوبار خرج کردن چیست؟ + شیوه های مقابله با دابل اسپندینگ

یکی از بهترین مزایای حمله 51 درصدی برای هکرها، توانایی آنها در معکوس کردن تراکنش هایی است که پس از کنترل شبکه ایجاد و تأیید شده است. به این ترتیب می‌توان از کوین ها بیش از یک بار استفاده کرد.

با توجه به ویژگی های ذاتی بلاک چین، هکرها، حتی اگر در موقعیتی قدرتمند باشند، نمی توانند بلوک هایی را که هنوز ایجاد شده اند دستکاری کنند و آنها حتی نمی توانند سکه های جدید ایجاد کنند. بنابراین، پس از یک حمله، اکثر قفل های ارز دیجیتال به طور کلی از بین نمی روند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که حمله 51 درصدی معادل نشستن در موقعیت پادشاه و کنترل سکو و به دست آوردن توانایی انجام کاری در آنجا است، اما این درست نیست. به عبارت دیگر، حتی پس از یک حمله 51 درصدی، مهاجم نمی تواند بسیاری از کارها مانند ایجاد ناگهانی سکه های جدید یا سرقت سکه هایی را که هرگز به هکر تعلق نداشته است، انجام دهد.

رویکرد حمله 51 درصدی در بلاکچین هایی که از الگوریتم اثبات سهم بهره می‌برند.

همانطور که می‌دانید، در الگوریتم اثبات سهام، نودها با توجه به میزان ارزی که در کیف پول خود استیک می‌کنید به شما پاداش پرداخت می‌کنند.

مهاجم یا هکر باید بتواند میزانی ارز را در میف پول خود استیک کند که آن مقدار باید بیشتر از 50 درصد کل ارزهای استیک شده باشد تا توانایی دستکاری معاملات و کنترل شبکه بلاکچینی را در دست داشته باشد.

هزینه این حمله صدها برابر بیشتر از حمله به بلاک چین های اثبات کار است و در عمل از نظر مالی برای حمله مقرون به صرفه نخواهد بود. همچنین، اگر شبکه متوجه شود که این گره مخرب است، تمام دارایی های کیف پول شما مسدود و غیرقابل دسترسی خواهد بود. به همین دلیل درصد ضرر این حمله می تواند بیشتر از درصد سود شما باشد. در نتیجه می توان گفت که مکانیزم Proof of Stake را  در برابر حملات 51 درصد ایمن است.

مقایسه حمله 34 درصدی در برابر حمله 51 درصدی

Tangle یک فناوری دفتر کل توزیع شده است که کاملاً با بلاک چین متفاوت است، اما هدف طراحی آن دستیابی به برنامه های کاربردی مشابه بلاک چین است. کنترل شبکه بر اساس Tangle در مقایسه با بلاک چین آسانتر است، زیرا بیش از یک سوم نرخ هش پلتفرم برای انجام اقدامات مخرب کافی است. بنابراین، حمله ای شبیه به 51 درصد در شبکه های بلاک چین به عنوان حمله 34 درصدی در اینجا نامیده می شود.

سخن پایانی

حمله 51 درصدی، یکی از بزرگترین ترس های شبکه های بلاکچینی درحال حاضر است که هرکدام از آنها راهکار های مختلفی برای مقابله و پیشگیری از رخ دادن این حملات ارائه کرده اند. نقطه مشترک بین همه آنها ایجاد امنیت است که بهترین راه برای پیشگیری از رخ دادن حملاتی مانند حمله 51 درصدی است. ما در این مقاله به بررسی کامل حمله 51 درصدی و راهکار های مقابله با آن پرداختیم. در صرافی ارز دیجیتال کوین لند، میتوانید به معامله بیش از 250 ارز دیجیتال محبوب بازار بپردازید و از اعتبار و امنیت بالای آن اطمینان خاطر حاصل کنید.  

منبع: https://b2n.ir/h71785

سوالات متداول

امتیاز دهی به این مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا