ارز دیجیتال

منظور از تحلیل فاندامنتال (بنیادی) چیست؟ + مزایا و معایب

تحلیل فاندامنتال چیست؟ در همه بازارهای مالی، چه بازارهای سنتی و چه بازارهای نوظهور مانند ارزهای دیجیتال، روش‌های رایج زیادی برای تحلیل وضعیت بازار و تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها تحلیل بنیادی است. در این مقاله به تعریف تحلیل پایه و مقایسه آن با انواع دیگر تحلیل‌ها می پردازیم.

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که تصمیم به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارند این است که قیمت آنها در آینده چقدر خواهد بود؟ تحلیل بنیادی در کنار تحلیل تکنیکال یکی از بهترین روش ها برای تحلیل و پیش بینی قیمت آینده بیت کوین است.

در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم، تحلیل فاندامنتال یکی از راه های تجزیه و تحلیل و خرید و فروش ارزهای دیجیتال علاوه بر تحلیل تکنیکال است.

در مورد تجارت و کسب سود از طریق معامله، علم دقیقی وجود ندارد، چه در بازارهای سنتی مانند بازار سهام و چه در بازارهای نوظهور مانند ارزهای دیجیتال. اگر چنین بود، آنگاه بازیکنان برتر وال استریت تا کنون فرمول را درک کرده و آن را اعلام کرده بودند. در عوض، ما طیف گسترده ای از ابزارها و روش ها را داریم که توسط معامله گران و سرمایه گذاران ارائه و استفاده می شود. در ادامه این مقاله به بررسی کامل مفهوم تحلیل تکنیکال در بازار رمزارزها می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال چیست؟

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال (Fundamental analysis) روشی است برای برآورد ارزش ذاتی اوراق بهادار با بررسی شرایط اقتصادی و مالی مرتبط با آنها. تحلیلگران بنیادی هر چیزی را که ممکن است بر قیمت سهام تأثیر بگذارد را مطالعه می کنند. از عوامل کلان اقتصادی مانند شرایط اقتصادی و شرایط کسب و کار گرفته تا عوامل اقتصاد خرد مانند عملکرد حاکمیت شرکتی.

هدف نهایی تحلیل فاندامنتال رسیدن به قیمتی است که سرمایه گذار بتواند آن را با قیمت فعلی سهام مقایسه کند و بداند که آیا سهام کمتر از ارزش یا بیش از ارزش گذاری شده است. تحلیل فاندامنتال معمولا از دیدگاه کلان تا خرد انجام می شود تا سهام هایی که در بازار کمتر از ارزش گذاری شده اند شناسایی شوند.

تجزیه و تحلیل ارزشیابی از اطلاعات عمومی برای تخمین ارزش سهام یا هر نوع دیگر از اوراق بهادار استفاده می کند. به عنوان مثال، یک سرمایه گذار ممکن است تحقیقات بنیادی را برای تعیین ارزش اوراق قرضه با بررسی عوامل مالی مانند نرخ بهره و عملکرد مالی انجام دهد.

مهم ترین عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال

در هر سرمایه گذاری اولین چیزی که باید به آن توجه کرد هدف سرمایه گذاری است که می توان آن را به سه دسته بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد.

تجربه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف نشان داده است که سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت بدون در نظر گرفتن تحلیل بنیادی پروژه و صرفاً با تکیه بر تحلیل‌های فنی، می‌توانند با بازدهی خوب موفق باشند. در سرمایه گذاری مدت دار، علاوه بر تحلیل تکنیکال، بررسی پروژه از منظر بنیادی نیز مهم است. تحلیل احساسات همچنین می تواند به عنوان یک ابزار مفید در انواع سرمایه گذاری ها مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که گفتیم، تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال این است که عواملی که بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارند با سایر دارایی‌های سنتی مانند سهام بسیار متفاوت است. در اینجا به برخی از مهمترین آنها نگاهی می اندازیم:

ارزش بازار یا مارکت کپ

اگر بخواهیم ارزش بازار را به صورت ساده بیان کنیم، عبارت است از:

«تعداد سهام یا دارایی شرکت ضرب در قیمت هر سهم یا دارایی»

به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین (در هر واحد) 8,351.24 دلار و تعداد بیت کوین های در گردش 18,180,300 میلیون باشد، برای محاسبه ارزش بازار بیت کوین، به سادگی قیمت هر واحد بیت کوین را بر تعداد بیت کوین ها تقسیم کنید. در دور ضرب کنید که 151828048572 می شود که تقریباً 151 میلیون دلار است.

ارزش بازار در واقع یک عامل بسیار مهم برای سرمایه گذاران است تا کل سرمایه آن ارز را در بازار ارز دیجیتال تعیین کنند و بتوانند یک تصمیم سرمایه گذاری آگاهانه بگیرند. هر چه ارزش بازار یک ارز بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری کمتر می شود.

توجه به این نکته ضروری است که ارزش بازار تنها یکی از عواملی است که بر تحلیل وضعیت بازار یا قیمت آتی بیت کوین تأثیر می گذارد. برای ارزیابی دقیق، لازم است تمامی عوامل موثر در این مدل تحلیلی در نظر گرفته شود.

موجودی کوین مورد نظر

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی از افراد به جای خرید و فروش، ارزهای دیجیتال را نگه می دارند؟ یکی از راه حل های کاهش قیمت این بود که تنها 21 میلیون بیت کوین در بازار عرضه شود در حالی که 19 میلیون بیت کوین استخراج شد. طبق قانون عرضه و تقاضا، عرضه کم و تقاضای زیاد باعث افزایش قیمت بیت کوین در آینده خواهد شد. بنابراین، هزینه مالی یکی از عوامل مهمی است که در تحلیل اولیه باید در نظر گرفته شود.

خواندن این مقاله
تحلیل تکنیکال چیست و کاربرد آن چیست؟

حجم معاملات

یکی از مهمترین عوامل در این تحلیل از بازار سهام، اندازه معامله است. اما جالب است بدانید که اندازه تراکنش معیار مهمی برای سنجش محبوبیت ارزهای دیجیتال است. حجم معاملات در بازار ارز دیجیتال به شرح زیر است:

“میزان ارز دیجیتال معامله شده در یک بازه زمانی معین”

حجم معاملات بالای یک ارز دیجیتال نشان دهنده تقاضای بالا برای آن ارز است. برخی از مبتدیان ممکن است تنها بر روی حجم معاملات ارز دیجیتال در یک روز تمرکز کنند و حجم معاملات روزانه تحت تاثیر اخبار یا شایعات به طور ناگهانی تغییر کند. . بنابراین، خوب است حجم معاملات ماهانه را در این مدل تحلیل ارز دیجیتال بررسی کنید.

نرخ بازگشت سرمایه

بازگشت سرمایه یا سطح بازگشت سرمایه برای یک ارز دیجیتال به زبان ساده به این معنی است:

“میزان سود دریافتی به ازای هر سرمایه گذاری”

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه به سرمایه گذاران کمک می کند تا عملکرد ارز دیجیتال را ارزیابی کنند. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین در ابتدای عرضه آن 135 دلار بود. در زمان نگارش این مطلب در تاریخ 30 دی ماه 1399، هر واحد بیت کوین با قیمت 8351 دلار با احتساب نرخ دلار 12990 تومان معادل 108482665 تومان به فروش می رسد.

هزینه لازم برای استخراج ارز دیجیتال

یک عامل تاثیرگذار در تحلیل بنیادی یک ارز دیجیتال، محاسبه هزینه مورد نیاز برای استخراج آن ارز است. زیرا اگر استخراج یک ارز دیجیتال در مقایسه با ارزش آن بسیار گران باشد، ماینرها تمایلی به استخراج آن ارز ندارند. در نتیجه به دلیل کاهش میزان استخراج، ارزش ارز کاهش می یابد.

بنابراین، یکی از موثرترین دلایل این مدل تحلیلی که مورد توجه ماینرها قرار می گیرد، مقایسه ارزش ارز دیجیتال با پولی است که برای استخراج استفاده می شود. متأسفانه برخی از سرمایه گذاران جدید این مشکل را نادیده می گیرند و متحمل ضررهای هنگفتی می شوند

آینده ارز

با توجه به محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال های اخیر، پروژه های زیادی در حوزه ارز دیجیتال راه اندازی شده است. اما پس از بررسی و تحلیل اطلاعات به دست آمده مشخص می شود که اکثر آنها سابقه روشنی ندارند و دید روشنی از خود در اختیار سرمایه گذاران قرار نمی دهند.

توصیه می کنیم قبل از ورود به بازار برای خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود تحقیقات لازم را در مورد طراحی کلی پروژه انجام دهید. اگر دانش کافی در این زمینه ندارید، می توانید از متخصصان کمک بگیرید.

وایت پیپر

توصیه می شود قبل از سرمایه گذاری، وایت پیپر هر پروژه را مطالعه کنید. این یک سند فنی است که نمای کلی از پروژه ارزهای دیجیتال را ارائه می دهد. یک وایت پیپر خوب باید اهداف شبکه را مشخص کند و به طور ایده آل بینشی در مورد موارد زیر ارائه دهد:

 • فناوری مورد استفاده (آیا منبع باز است؟)
 • مورد(های) استفاده ای که قصد دارد به آنها رسیدگی کند
 • نقشه راه برای ارتقاء و ویژگی های جدید
 • طرح عرضه و توزیع کوین یا توکن

تیم

اگر تیم خاصی پشت شبکه ارز دیجیتال باشد، سوابق اعضای آن می تواند نشان دهد که آیا تیم مهارت های لازم برای اجرای پروژه را دارد یا خیر. آیا اعضا قبلاً سرمایه گذاری موفقی در این صنعت انجام داده اند؟ آیا مهارت آنها برای دستیابی به نقاط عطف مورد انتظار کافی است؟ آیا در پروژه های مشکوک یا تقلبی شرکت داشته اید؟

اگر هیچ تیمی وجود نداشت، جامعه توسعه دهندگان چگونه به نظر می رسید؟ اگر پروژه دارای GitHub عمومی است، بررسی کنید که چند مشارکت کننده دارد و چگونه کار می کند. ارزی که توسعه آن پایدار بوده است ممکن است جذاب تر از ارزی باشد که منبع آن برای دو سال به روز نشده است.

رقبا

یک کاغذ سفید قوی به ما ایده ای از کاربرد مورد هدف قرار دادن دارایی رمزنگاری می دهد. در این مرحله، شناسایی پروژه هایی که با آن ها رقابت می کنید و زیرساخت های قدیمی که می خواهید جایگزین کنید، مهم است.

در حالت ایده آل، تحلیل اولیه این موارد باید به همان اندازه دقیق باشد. ممکن است خود دارایی جذاب به نظر برسد، اما همان شاخص هایی که برای دارایی های رمزنگاری مشابه اعمال می شود ممکن است نشان دهنده ضعیف تر بودن دارایی ما نسبت به سایرین باشد.

مکانیسم‌های تامین

برای برخی، روش‌های توزیع سکه یا توکن جالب‌ترین جنبه‌ها از منظر سرمایه‌گذاری هستند. در واقع، مدل هایی مانند S2F در بین طرفداران بیت کوین محبوب می شوند.

نرخ عرضه، توزیع و قیمت می تواند نتیجه تصمیم را تعیین کند. برخی از صندوق‌ها تعداد واحدهای جدیدی را که تولید می‌کنند در طول زمان کاهش می‌دهند و سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنند که بر این باور باشند که تقاضا برای واحدهای جدید از عرضه آن‌ها پیشی خواهد گرفت.

خواندن این مقاله
آلت کوین (AltCoin) چیست؟ معرفی بهترین آلت کوین های بازار ارزهای دیجیتال

از سوی دیگر، سرمایه گذاران مختلف ممکن است سقف سخت اعمال شده را در بلندمدت خطرناک بدانند. چنین نگرانی هایی ممکن است از استفاده از سکه ها/توکن ها جلوگیری کند زیرا کاربران ترجیح می دهند آنها را ذخیره کنند. انتقاد دیگر این است که به طور نامتناسبی به پذیرندگان اولیه پاداش می دهد، در حالی که یک سیاست تورمی ثابت برای تازه واردان منصفانه خواهد بود.

نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال

قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر اساس اخبار، رویدادها و حتی شایعات می تواند تغییر کند. نوسانات زیادی در ارزهای دیجیتال که در چند سال گذشته شاهد آن بوده ایم به دلیل احساساتی بودن سرمایه گذاران است. بنابراین، اگر دانش کافی در تحلیل اولیه ندارید، استفاده از نظرات افراد با تجربه برای پیش بینی قیمت بیت کوین بسیار مهم است تا بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر تصمیم دارید به سراغ این تحلیل ارز دیجیتال بروید، حتما به عوامل زیر که نقش مهمی در تعیین قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارند توجه کنید:

 • نحوه تامین و استخراج ارز دیجیتال در بلندمدت
 • تعیین کمیت تقاضا برای ارز دیجیتال
 • وضعیت فعلی بازار

تفاوت اساسی تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

تحلیل بنیادی به پارامترهای شرکت بستگی دارد. از سوی دیگر، تجزیه و تحلیل فنی تنها به تغییرات قیمت و داده های قیمت گذشته نگاه می کند.

سرمایه گذاران تحلیل تکنیکال را بر روی نمودارها انجام می دهند. هدف تحلیل تکنیکال پیش بینی بر اساس عملکرد گذشته قیمت سهام است. تحلیلگران فنی تنها کسانی هستند که به داده ها و اصول یک شرکت اعتقاد ندارند. آنها نمودارها را تجزیه و تحلیل می کنند و سعی می کنند الگوهایی را برای پیش بینی رفتار آینده بیابند.

در نگاه اول، تحلیل تکنیکال ممکن است غیر منطقی به نظر برسد. با این حال، ارتباط روانی قوی بین تغییرات قیمت و روانشناسی فعالان بازار وجود دارد. از آنجایی که قیمت سهام توسط عرضه (فروش) و تقاضا (خرید) تعیین می شود، نقاط عطف در قیمت سهام می تواند بر نگرش فعالان بازار تأثیر بگذارد.

برای مثال می توانیم سطح عدد رند را در نمودار فراخوانی کنیم. اگر سهمی به زیر 1000 تومان برسد و به آن عدد برسد، احتمالاً تأثیر روانی بر فعالان بازار خواهد داشت. شاید بسیاری از سرمایه گذاران تصور کنند که این شرکت نمی تواند قیمت مس را بیش از 1000 افزایش دهد و زمان فروش سهام آن فرا رسیده است. این امر باعث افزایش عرضه و کاهش قیمت سهام می شود.

تحلیلگران تکنیکال از ابزارهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل قیمت سهام استفاده می کنند. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • الگوهای شمع یا کندل
 • الگوهای نمودار
 • خطوط روند یا ترند
 • کانال‌ها
 • اندیکاتورها
 • اسیلاتورها
 • تکانه قیمت
 • حجم معاملات
 • نوسان

هر کدام از این ابزارها و شاخص ها معنای متفاوتی دارند و داستانی را روایت می کنند. اما تحلیلگر با تنظیم سیگنال های اندیکاتورهای مختلف به سیگنال های قابل اعتمادتری دست می یابد.

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

بسیاری از سرمایه گذاران در سراسر جهان از این مدل تحلیلی برای ارزیابی ارزهای دیجیتال یا ارزیابی بیت کوین استفاده می کنند، اما کسانی نیز هستند که از روش های دیگری برای بررسی وضعیت بازار استفاده می کنند. آنچه مشخص است این است که تحلیل فاندامنتال مانند هر روش دیگری دارای مزایا و معایبی است که در زیر تعدادی از آنها را برای شما فهرست کرده ایم.

مزایای تحلیل فاندامنتال

 • درک و درک بازار ارزهای دیجیتال به طور خاص در مقایسه قیمت بیت کوین بسیار مفید است.
 • این مدل تحلیل یکی از محبوب ترین روش های تحلیل برای سرمایه گذاری های بلندمدت در حوزه ارز دیجیتال است.
 • در این مدل تحلیلی عوامل موثری برای پیش بینی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شده است.

معایب تحلیل فاندامنتال

 • برای درک درست وضعیت بازار، سرمایه گذار باید از تمام عوامل موثر بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آگاه باشد. این نیاز به تحقیق و مطالعه زیادی دارد.
 • برخی از جنبه های کارایی در این مدل تحلیلی ممکن است درک نشود.
 • تحلیل بنیادی زمان می برد. این تجزیه و تحلیل نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد زیرا مستلزم در نظر گرفتن کل نگر بسیاری از عوامل است.

سخن نهایی

تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال، قطعا به عنوان بهترین تحلیل و بررسی برای انتخاب یک گزینه مناسب هولد کردن ارزهای دیجیتال است. تحلیل بنیادی کار چندان دشواری نیست، اما مستلزم جمع آوری و تجزیه و تحلیل صحیح داده ها است. اگر می‌خواهید بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری را پیدا کنید، این مدل تجزیه و تحلیل راهی بسیار مطمئن برای بررسی وضعیت بازار است. با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 2 هزار ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد، تحلیل فاندامنتال واقعا می تواند در انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری بسیار موثر باشد.

منبع: https://b2n.ir/h41701

امتیاز دهی به این مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا