کیف پول

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی بهترین کیف پول رمزارزی

کیف پول ارز دیجیتال یک نرم افزار یا وسیله الکترونیکی برای ذخیره و مدیریت دارایی های ارز دیجیتال است. انواع مختلفی از کیف پول های دیجیتال برای ذخیره ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین استفاده می شود. باید بدانید که بسته به نوع خاصی از ارزهای دیجیتال، روش ذخیره سازی آنها نیز متفاوت است. از آنجایی که کیف پول های رمزنگاری شده در اینترنت هستند، باید مراقب امنیت آنها باشیم. این مقاله در مورد معرفی انواع کیف پول ارزهای دیجیتال و روش های جلوگیری از هک شدن کیف پول های کریپتو می باشد که می تواند بسیار مفید باشد زیرا بسیاری از سرمایه گذاران اطلاعات دقیق و کاملی از این کیف پول ها ندارند و با انتخاب اشتباه ممکن است سرمایه ارزهای دیجیتال خود را از دست بدهند.

در واقع همانطور که بارها شنیده اید، در دنیای ارز دیجیتال و بلاک چین، هرکسی مسئول دارایی های خود است و در این زمینه، یک اشتباه کوچک می تواند آخرین اشتباه شما باشد.

نکته دیگر این است که سطح امنیت دارایی های دیجیتال در کیف پول های مختلف یکسان نیست. زیرا فرصت ها و امکانات کیف پول های دیجیتال با رشد و توسعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال به تدریج در حال افزایش است. بنابراین، دانستن کارکردها و ویژگی های انواع کیف پول ها به اندازه دانستن ارز دیجیتالی که قصد دارید با آن کار کنید، مهم و ضروری است.

همچنین با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در این زمینه، در حال حاضر 13000 ارز دیجیتال مختلف در بازار در خرید و فروش ارزهای دیجیتال، معامله می شود. بنابراین اگر کیف پول و نحوه یافتن کیف پول ارز دیجیتال مورد نظر خود را نمی شناسید، هر بار با مشکل مواجه خواهید شد. علاوه بر این، عملکرد کیف پول تنها به ذخیره ارزهای دیجیتال محدود نمی شود و کیف پول های دیجیتال خدمات مختلفی مانند ترید (صرافی غیرمتمرکز | DEX) و سرمایه گذاری را ارائه می دهند. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که کیف پول ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد. همچنین به بررسی انواع کیف پول ارزهای دیجیتال، بهترین آنها و چگونگی ایجاد امنیت آنها نیز خواهیم پرداخت پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

 ارز دیجیتال یک واحد پولی یا وسیله مبادله ای است که ماهیت فیزیکی ندارد. این ارزها از کدهای صفر و یک تولید می شوند و می توان از طریق اتصال به اینترنت به آنها دسترسی داشت. ارزهای دیجیتال فوراً نقل و انتقالات بین المللی پول و تراکنش های پرداخت را انجام می دهند.

این ارزها را می توان به دو دسته اصلی متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم کرد. انواع متمرکز ارزهای دیجیتال توسط دولت ها یا سازمان ها و گروه ها تولید و کنترل می شوند، اما در شکل غیرمتمرکز این دارایی ها، هیچ فرد، سازمان یا گروهی مسئول تولید و کنترل ارزها نیست.

مفهوم کیف پول رمزارزی در دنیای ارزهای دیجیتال

کیف پول یا کیف پول رمزنگاری برای محافظت از سرمایه شما واقعا ایمن است و به سه دسته اصلی (نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی) تقسیم می شود. در تمام کیف پول‌های ارز دیجیتال، می‌توانید میزان دارایی‌های ارز دیجیتال خود را در هر سکه ببینید. همچنین سوابق تمامی فعالیت های شما نیز در این نرم افزار یا سخت افزار ذخیره می شود. چیز دیگری که در کیف پول ذخیره می شود، کلید خصوصی و عمومی بلاک ها است. این کلیدها به کاربران امکان دریافت یا ارسال ارز دیجیتال را می دهند. کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی شما و کلید عمومی چیزی شبیه شماره حساب بانکی شما است.

مثال کلید خصوصی (۶۴ حرفی): ۰۳bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

مثال کلید عمومی (۳۴ حرفی): ۹۹b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

به عنوان مثال، هنگامی که یک بیت کوین منتقل می شود، مالکیت آن به گیرنده منتقل می شود. برای اینکه گیرنده بیت کوین های تازه منتقل شده را خرج کند، کلید خصوصی او باید با آدرس عمومی که بیت کوین ها را به آن ارسال کرده است، مطابقت داشته باشد. با کلید خصوصی می توانید همه چیز مربوط به کلید عمومی را کنترل کنید. بنابراین، یک کلید مخفی باید برای اطمینان از امنیت حفظ شود. لطفاً توجه داشته باشید که هر کسی که کلید خصوصی را داشته باشد می تواند به کیف پول و ارز دیجیتال شما دسترسی داشته باشد. یک برنامه Wallet Connect وجود دارد که به شما امکان می دهد تمام کیف پول ها را به هم متصل کنید.

بررسی دقیق کلید خصوصی و کلید عمومی

اشاره کردیم که اساس یک کیف پول دیجیتال تولید و سپس ذخیره یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. اما این دو اصطلاح به چه معنا هستند و چه ارتباطی با بلاک چین‌های ارزهای دیجیتال دارند؟

کلید عمومی

کلید عمومی همان شماره حساب بانکی 16 رقمی شماست. بدون نگرانی در مورد از دست دادن پول و سرمایه، می توانید آن را در اختیار دیگران قرار دهید تا پول ارسال کنند. مثال دیگری از کلید عمومی برای یک ارز دیجیتال آدرس ایمیل است. باز هم، بدون نگرانی در مورد لو رفتن اطلاعات خود، می توانید با ارسال ایمیل آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

همانطور که گفتیم، در بلاک چین مشخص می شود که در کلید عمومی چقدر دارایی موجود است. به دلیل شفاف بودن بلاک چین ها، دیدن این لیست برای همه امکان پذیر است. با این حال، تنها شخصی که کلید خصوصی مرتبط را دارد می تواند از موجودی ذخیره در همان آدرس مشخص شده استفاده کند.

نکته مهم در اینجا این است که کلید عمومی از کلید خصوصی تولید می شود. اگر کلید عمومی را گم کنید، می توانید به راحتی آن را از کلید خصوصی بازیابی کنید، اما نه برعکس. هیچ راهی برای جابجایی از کلید عمومی به کلید خصوصی وجود ندارد، در غیر این صورت هر کسی می تواند به راحتی آدرس هایی با موجودی بزرگ داشته باشد و دارایی های خود را از بین ببرد!

کلید خصوصی

با نگاهی به دو مثال بالا، کلید خصوصی یک کیف پول دیجیتال شبیه رمز ورود برای یک حساب بانکی (اینترنتی) و رمز ورود برای حساب کاربری ایمیل است. هر کسی می تواند با شماره کارت 16 رقمی برای شما پول ارسال کند، اما فقط شخصی که رمز حساب را دارد می تواند پول را خرج کند. همچنین، هر کسی که یک آدرس ایمیل داشته باشد می تواند برای آنها ایمیل ارسال کند، اما فقط کاربرانی که رمز عبور دارند می توانند ایمیل ها را مشاهده کنند و از آن آدرس ایمیل ارسال کنند.

همانطور که در بالا ذکر کردیم، می توانید از کلید خصوصی به کلید عمومی تغییر دهید. بنابراین، اگر شخصی یک کلید خصوصی یا مدرکی دال بر مالکیت یک منبع ذخیره شده در یک آدرس خاص دریافت کند، تمام شده است! اهمیت انتخاب کیف پول رمزنگاری در اینجا واضح است. اگر نرم افزار یا دستگاه محافظت از رمز عبور شما به درستی ایمن نشده باشد، اموال خود را در معرض خطر سرقت قرار می دهید.

کلید خصوصی که در کیف پول‌های ارزهای دیجیتال برای ایمن نگه داشتن آن استفاده می‌کنیم، نشان می‌دهد که شما مالک دارایی‌های ذخیره شده در یک آدرس خاص (کلید عمومی) هستید. البته، در اکثر بلاک چین ها، آدرس با کلید عمومی متفاوت است و بر اساس آن ساخته شده است، اما برای درک بهتر، در این مقاله از آنها به جای یکدیگر استفاده کرده ایم.

چرا باید از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

بدون این ابزار، کار با بلاک چین ارز دیجیتال برای کاربران جدید بسیار دشوار و غیرممکن است. از سوی دیگر، خطر گم شدن کلید عمومی و کلید خصوصی برای کاربران حرفه ای وجود دارد. کافی است یک کاراکتر از شناسه مانند “E9773D79C6D87DC0FB6C699B633389F4453213303DA61F20BD67FC233CC33262” را جابجا کنید تا سرمایه گذار برای همیشه از شر دارایی خود خلاص شود.

خواندن این مقاله
کیف پول لجر (Ledger) چیست؟ + ارزهای پشتیبانی شده توسط Ledger

مشکل این است که کلیدهای خصوصی و عمومی نگهداری نمی شوند. اگر می خواهید پول دیجیتال را به آدرسی ارسال کنید، در نهایت به نرم افزار نیاز دارید. برای این منظور از کارت های اعتباری استفاده می کنیم.

از سوی دیگر، استفاده از کیف پول این روزها دیگر محدود به ارسال و دریافت ارز دیجیتال نیست. کیف پول ارز دیجیتال اکنون دروازه ورود به دنیای ارزهای دیجیتال است، از جمله بازی ها و برنامه های مبتنی بر بلاک چین، خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن های نامتقارن و متاورس. برای استفاده از آن به یک کیف پول نیاز داریم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال مختلفی وجود دارد که هر کاربر می تواند با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کندو از آنها بهره ببرد. رابط کاربری، سطح امنیت، روش ها و شرایط دسترسی، پشتیبانی از ارزهای مختلف، گزینه های صرافی داخلی و بسیاری ویژگی های دیگر از نقاط تمایز کیف پول است. به طور کلی کیف پول های رمزارزی به 3 دسته تقسیم می‌گردند:

کیف پول گرم ارزهای دیجیتال

کیف پول گرم ارزهای دیجیتال یا Hot Wallet تقریبا همیشه به اینترنت متصل هستند. به همین دلیل در برابر هک آسیب پذیرتر است. صرافی‌های ارزهای دیجیتال ‘vl‌ترین کیف پول‌های رمزنگاری هستند. زیرا سروری که کلید خصوصی کاربر را ذخیره می کند همیشه به اینترنت متصل است! کار با آنها بسیار سریع و آسان است. به خصوص برای تبدیل ارزهای دیجیتال مختلف به یکدیگر. اما در مقایسه با کیف پول های سرد و حتی سایر انواع کیف پول های گرم شده، از نظر امنیت پایین تر هستند. کیف پول های رایج نصب شده بر روی گوشی های هوشمند یا رایانه ها در این دسته قرار می گیرند.

کیف پول دسکتاپ

این کیف پول ها بر روی سیستم رایانه شخصی نصب می شوند و فقط از این دستگاه ها قابل دسترسی هستند. بله، برخی از این کیف پول ها اخیرا امکان دسترسی موبایلی را نیز به کاربران ارائه کرده اند. به طور کلی، کیف پول های دسکتاپ ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می دهند. اما مهم است که به یاد داشته باشید که اگر هکرها بتوانند از راه دور به دستگاه شما نفوذ کنند، می توانند به کیف پول شما نیز دسترسی داشته باشند.

کیف پول های دسکتاپ به سرعت به کیف پول های محبوب بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل می شوند. یکی از دلایل محبوبیت کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال، در دسترس بودن سریع و آسان آنهاست. اکثر کیف پول های دسکتاپ محیطی ساده و کاربرپسند دارند که حتی کاربران مبتدی نیز می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. کیف پول های دسکتاپ از طریق کلیدهای عمومی یا خصوصی به کاربران امکان کنترل کامل ارز دیجیتال خود را می دهند.

کیف پول موبایل

والت موبایل شبیه کیف پول دسکتاپ است که مستقیماً روی دستگاه تلفن همراه شما نصب می شود. با نصب اپلیکیشن کیف پول بر روی تلفن همراه خود می توانید به این کیف پول دسترسی داشته باشید. همانطور که از نام آن پیداست، کیف پول های موبایلی به کاربران اجازه می دهند ارزهای رمزنگاری شده را در تلفن همراه خود ذخیره کنند. این پویایی به این معنی است که کاربران علاوه بر ذخیره آسان سکه های دیجیتال، می توانند از این سکه ها برای پرداخت هزینه خریدهای روزمره در مکان هایی که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کنند نیز استفاده کنند.

  کیف پول تحت وب

کیف پول تحت وب یا آنلاین دارای کمترین سطح امنیت است، اما بالاترین سطح راحتی را برای ارسال ارز دیجیتال به شخص دیگر دارد. شما به راحتی می توانید از هر دستگاه یا مرورگر وب به کیف پول های آنلاین دسترسی داشته باشید. نکته شگفت‌انگیز در مورد کیف پول تحت وب این است که ارائه‌دهنده این نوع کیف پول کنترل کاملی بر آن دارد و ارزهای دیجیتالی که رد و بدل می‌شوند در سرور مرکزی مجموعه‌ها ذخیره می‌شوند. اگر یک هکر بتواند به سرورها دسترسی پیدا کند، می تواند به کیف پول، دارایی ها و اطلاعات کاربران نیز دسترسی پیدا کند. در نظر داشته باشید که کیف پول های صرافی نیز نوعی از این دسته کیف پول ها محسوب می شوند.

کیف پول سرد ارزهای دیجیتال

کیف پول های سرد ارز دیجیتال همیشه به اینترنت متصل نیستند. برخی به اینترنت وصل نمی شوند و در این صورت بسیار امن هستند. به عنوان یکی از دو نوع کیف پول سرد، در کیف پول‌های سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال، کلیدهای خصوصی در فضای ذخیره‌سازی ایزوله ذخیره می‌شوند که به شدت در برابر نفوذ بدافزار مصون هستند. نوع دیگری از ارز دیجیتال که کیف پول کاغذی است دارای کلید خصوصی است که روی کاغذ چاپ شده یا با دست نوشته می شود که 100% ضد هک است.

آنها توسط سرمایه گذارانی که استراتژی آنها نگهداری بلندمدت است ترجیح داده می شوند. از سوی دیگر، حتی معامله گران همیشه با تمام سرمایه خود کار نمی کنند و در هر زمان بخشی از وجوه را وارد معامله می کنند. همچنین سرمایه در یک کیف پول سرد برای ارز دیجیتال ذخیره می شود و بخشی برای معامله به کیف پول داغ منتقل می شود.

کیف پول کاغذی

یک کیف پول کاغذی ارزش کمتری نسبت به سایر انواع کیف پول دارد. در این نوع کیف پول، کد تکی هر سکه قابل چاپ و ذخیره روی کاغذ است، زیرا به این ترتیب کلیدها به هیچ سروری متصل نمی شوند. این فرآیند توسط نرم افزار کنترل می شود. هنگامی که نیاز به انتقال پول دارید، می توانید کلیدها را در اپلیکیشن یا کیف پول وب وارد کنید، یا حتی ساده تر، کد QR چاپ شده را اسکن کنید. با توجه به خطرات مرتبط با این روش، ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول کاغذی تقریباً منسوخ تلقی می شود. اما این کیف پول کاملاً کامل نیست. کاغذهای دارای کلید خصوصی و عمومی به دلیل ماهیت فیزیکی ممکن است آسیب دیده و غیرقابل دسترسی باشند. همچنین دسترسی و مدیریت این کیف پول ها نسبت به نسخه های دیجیتال دشوارتر است و بسیاری از کاربران ترجیح می دهند برای سهولت دسترسی و کارایی از کیف پول های دیجیتال استفاده کنند.

کیف پول های سخت افزاری

یک کیف پول سخت افزاری شبیه یک دستگاه USB است که می تواند به رایانه وصل شود. با توجه به نوع کیف پولی که انتخاب می کنید؛ اگر کیف پول مجهز به نمایشگری مانند کیف پول سخت افزاری سیف پل باشد، شما به راحتی می توانید آن را بدون استفاده از دستگاه دیجیتال دیگر مدیریت کنید.

این یک دستگاه الکترونیکی به اندازه یک فلش مموری یا یک هارد اکسترنال کوچک است. حافظه ای که در آن یک کلید خصوصی در کیف پول ابزار مالی دیجیتال ایزوله است و به اینترنت متصل نیست مگر زمانی که تراکنش ایجاد شود. نحوه کار برخی کیف پول های سخت افزاری دیجیتال به گونه ای است که هیچ ارتباطی با اینترنت برقرار نمی کنند و فقط یک کد QR از یک کلید خصوصی را برای اسکن و سپس ایجاد تراکنش در کیف پول موبایل نشان می دهند.

کیف پول سخت افزاری در مقایسه با کیف پول های نرم افزاری نصب شده بر روی تلفن ها یا رایانه های ما، ایمن تر است، اما برخلاف نسخه کاغذی، در برابر حملات سایبری و هک 100٪ ایمن نیست. با این حال، هر چیزی که به صورت دیجیتالی ذخیره شده باشد را نمی توان کاملاً در برابر هک مقاوم دانست. با این حال، تا به امروز مورد خاصی از سرقت اموال کاربران کیف پول دیجیتال وجود ندارد.

مزایا و معایب استفاده از کیف پول رمزارزی

هر نوع کیف پول دیجیتال مزایا و معایب خاص خود را دارد. کاربر باید بین آنها مقایسه کند و با توجه به نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کند. برای مثال، استفاده از کیف پول‌های رمزنگاری داغ آسان‌تر است، اما نسبت به رقبای سرد از سطح امنیت پایین‌تری برخوردار هستند. کار با کیف پول های سرد ارزهای دیجیتال به آسانی گزینه های گرم نیست، اما در عوض امنیت بیشتری را فراهم می کند.

در طبقه بندی دوم یعنی ایمان و کفر نیز همین وضعیت وجود دارد؛ کیف‌پول‌های ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال مخصوصاً به تجارت سرعت می‌بخشند و استفاده از آنها آسان‌تر است، اما سطح امنیت آنها پایین‌تر است. از طرفی کیف پول های سکه ای غیر حافظ سرعت و راحتی کمتری به خصوص در صرافی ها دارند اما از امنیت بالاتری برخوردارند.

خواندن این مقاله
کیف پول متامسک چیست؟ | آموزش استفاده از کیف پول پرطرفدار Metamask

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، می‌توانید نرم‌افزار یا حتی سخت‌افزار برای کیف پول ارز دیجیتال و کلید خصوصی (و کلید عمومی از آن) کاملاً بدون نیاز به مستندات ایجاد کنید و به این ترتیب به امنیت بالاتری برسید. و هنگام هک و سرقت در فضای مجازی باید 100% امنیت را تامین کرد اما این روش استفاده نه تنها برای تراکنش ها بلکه برای پرداخت های روزانه نیز آزاردهنده است، از سوی دیگر، وارد کردن دستی یک رشته طولانی از کاراکترها خطر ارسال پول به اشتباه را افزایش می دهد. نشانی.

کیف پول ارزهای دیجیتال کار را برای ما آسان کرده است. کیف پول‌های نرم‌افزاری (گرم) و سخت‌افزاری (سرد) کلیدهایی را برای ما بر اساس استاندارد هر بلاک چین تولید می‌کنند، اما همچنین آنها را ذخیره و مدیریت می‌کنند تا بتوانید با سرعت‌های بالاتر ارسال، دریافت، خرید و از همه مهم‌تر معامله کنید. این مزیت بزرگ آنهاست. از طرفی دیگر استفاده از آنها محدود به ارسال و دریافت یک سری پول دیجیتال نیست و برای ورود به دنیای بزرگ DeFi، Metaverse و NFT نیز به آنها نیاز داریم. با این حال، خطرات مربوط به کار با یک برنامه یا حتی یک ابزار الکترونیکی را نباید نادیده گرفت، زیرا تمام داده های ذخیره شده دیجیتالی همیشه خطر هک شدن را به همراه دارند.

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

امنیت کیف پول ارز دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل می تواند نوع کیف پول مورد استفاده (رومیزی، موبایل، آنلاین، کاغذی، سخت افزار) و ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما باشد. به طور مشابه، یک وب سرور نسبت به کیف پول سخت افزاری امنیت کمتری دارد. کیف پول های آنلاین شما را آسیب پذیر می کند. اما کیف پول های ارز دیجیتال به دلیل عدم اتصال به اینترنت متصل نیستند.

اگر این معیارها برای شما خیلی جسورانه هستند، به یاد داشته باشید که بالاترین سطح امنیت مربوط به کیف پول های رمزگذاری کاغذی است. آنچه روی یک تکه کاغذ نوشته شده است هرگز هک نمی شود مگر اینکه خود کاغذ در دسترس دیگران باشد. بنابراین امنیت فقط مربوط به هک از راه دور نیست و یک دزد می تواند به صورت فیزیکی به کلیدهای خصوصی شما دسترسی داشته باشد. این دسترسی ممکن است شامل به دست آوردن یک کیف پول کاغذی حاوی کلیدها یا به دست آوردن یک تلفن هوشمند (بدون رمز عبور) باشد که حاوی نرم افزار کیف پول است.

در مرحله بعد، یک کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال مستقر می شود. نکته مهم در اینجا این است که غیرقانونی کار می کند، بنابراین امنیت بیشتری نسبت به کیف پول های ارز دیجیتال نگهبانی دارد. از سوی دیگر، حافظه ذخیره سازی کلید خصوصی به صورت داخلی ایزوله است و نسبت به سایر انواع کیف پول های ناامن مانند برنامه های موبایل و دسکتاپ در برابر هک بسیار مقاوم تر است.

اما اگر نمی‌خواهید برای یک کیف پول سخت‌افزاری هزینه کنید یا کار کردن با آن برایتان دشوار است، بهترین گزینه‌های بعدی از این دسته کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال ناامن هستند. شما باید یکی از محبوب ترین و محبوب ترین برنامه های موبایل یا دسکتاپ را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که سطح امنیت کیف های دستی در کمترین حد است، پس بهتر است سرمایه خود را پس انداز نکنید.

لازم نیست نگران باشید؛ بسیاری از کاربران سال هاست که بدون هیچ مشکلی از کیف پول موبایل استفاده می کنند. کافی است یک سری نکات امنیتی را دنبال کنید و می توانید با خیال راحت از کیف پول تلفن همراه خود برای ذخیره وجوه استفاده کنید، اگرچه ما همچنان توصیه می کنیم کلیدهای خصوصی مرتبط با آدرس های حاوی وجوه سنگین و کلان را ذخیره نکنید. به عنوان اصلی ترین نکات امنیتی که کاربران کیف پول دیجیتال باید به آن توجه داشته باشند، می توانید خودتان اپلیکیشن ها را از منابع رسمی نصب کنید، از نصب نرم افزار از منابع نامعتبر یا کرک شده بر روی دستگاه خود خودداری کنید، به وب سایت های مشکوک مراجعه نکنید و روی لینک ها کلیک کنید و موارد مشکوک را نمایش دهید.

به طور کلی کیف پول های آنلاین بیشترین آسیب را در برابر هک شدن دارند، اما از هر نوع کیف پولی که استفاده می کنید، باید یک سری اقدامات احتیاطی را انجام دهید. در صورت فراموشی رمز عبور و در برخی موارد عبارت بازیابی امکان بازیابی و بازیابی کیف پول وجود ندارد در ادامه به بررسی اجمالی برخی از این موضوعات می پردازیم.

اهمیت ایجاد بکاپ Backup)) برای کیف پول رمزارزی

از دست دادن دسترسی به کیف پول ارزهای دیجیتال می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد، بنابراین باید به طور منظم از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. کافی است آن را در مکانی امن نگه دارید. اگر کیف پول شما دسکتاپ است، کپی های بیشتری از فایل wallet.dat تهیه کنید و آن را در مکانی مطمئن ذخیره کنید.

عبارت بازیابی (Seed Phrase) به عنوان کلید اصلی عمل می کند. عبارت Seed تمام کلیدها و آدرس‌های مرتبط با کیف پول را تولید می‌کند و مالکیت آن را به صاحب عبارت می‌دهد. برای امنیت بیشتر، اگر روی کیف پول خود رمز عبور تعیین کرده اید، از آن نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید.

معرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتال در سال 2022

همانطور که می دانید تنوع کیف پول های دیجیتال در بازار بسیار زیاد و انتخاب آن برای ما دشوار است. راهنمای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال در بسیاری از وبلاگ ها منتشر شده است، اما برخی از کیف پول ها بالاترین رتبه را در بین کاربران دارند و در طول سال ها خود را از نظر امنیت به خوبی ثابت کرده اند که Trust Wallet یکی از آنهاست. کیف پول دیجیتال Trust Wallet بالاترین ضریب امنیتی را در بین کیف پول های نرم افزاری موجود در بازار دارد .همچنین کیف پول نرم افزاری شماره یک است که از بسیاری از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.

اما شکی نیست که Ledger Wallet در رده کیف پول های سخت افزاری جایگاه اول را دارد. کیف پول های سخت افزاری لجر مانند Trust Wallet بالاترین ضریب امنیتی را در بین کیف پول های سخت افزاری دارند. دفتر کل دارای انواع مختلفی از سکه است، بنابراین اگر این کیف پول را انتخاب کنید، مشکلی برای ذخیره ارز دیجیتال خود نخواهید داشت.

از آنجایی که این یک کیف پول و نرم افزار داغ است که به شما امکان می دهد سکه های مختلفی از جمله بیت کوین، لایت کوین، دش و توکن های مختلف ERC-20 را ذخیره کنید. اما در نظر داشته باشید که خوشبختانه قابلیت تایید دو مرحله ای و چند امضایی را ندارد که از عناصر مهم و مهم در امنیت هر کافی شاپی محسوب می شود. این بدان معناست که کیف پول شما از امنیت کمتری نسبت به تلفن همراه یا کیف پول شما برخوردار است و در صورت سرقت یا حمله سایبری دارایی های خود را از دست خواهید داد.

سخن نهایی

با خواندن این مقاله، احتمالاً درک کلی از نحوه عملکرد کیف پول های دیجیتال و نحوه طبقه بندی آنها بر اساس عوامل مهم خواهید داشت. علاوه بر یادگیری در مورد بهترین کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری، چک لیستی از ویژگی هایی نیز وجود دارد که هنگام انتخاب کیف پول باید در نظر بگیرید.

همانطور که می بینید کیف پول های دیجیتال با امکانات متنوع در بازار موجود است. اما در نهایت تنها معیار انتخاب کیف پول دیجیتال شما و اهداف شما برای ورود به دنیای ارز دیجیتال است. ارزشیابی گزینه های کیف پول شما کمتر از دلیل ورود شما به دنیای رمزنگاری مهم نیست.

چیزی که باید در هنگام استفاده از کیف پول در نظر بگیرید امنیت کیف پول است. هرگز فراموش نکنید که کلید خصوصی (یا پشتیبان گیری چند کلمه ای) تنها راه دسترسی به دارایی ها و بازیابی کیف پول شما است. از دست دادن کلید خصوصی به معنای از دست دادن دارایی های شماست.

با درک کامل نیازها و ویژگی های کیف پول خود و پیروی از تمام توصیه های امنیتی؛ شما می توانید یک تجربه سرگرم کننده از کار در دنیای کریپتو داشته باشید.

منبع: https://b2n.ir/x22479

امتیاز دهی به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا