بلاک چین

بلاک چین(Blockchain) چیست؟ توضیح ساده فناوری جدید بلاک چین

جامع ترین مقاله در مورد تکنولوژی و فناوری جدید بلاک چین (زنجیره هوشمند)

بلاک چین(Blockchain) چیست؟ بلاک چین یک فناوری جدید است که توانست انقلابی در سیستم های مدیریتی دنیا به وجود بیاورد، مطمئنا همه ما این اسم به گوشمان خورده است. باید بگوییم ارز های دیجیتالی همچون مثل اتریوم و بیت کوین که توانستند تأثیر بسیار زیادی بر اقتصاد کشور های مختلف بگذارند از طریق همین فناوری به وجود آمده اند و ما نیز قصد داریم در این مقاله بلاک چین را به صورت کامل معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

اگر وقت خوندن مقاله ندارید، پیشنهاد میکنم پادکست این مقاله رو گوش دهید:

فناوری بلاک چین (Blockchain) یا دفتر کل دیجیتالی با توزیع غیر متمرکز اطلاعات چیست؟

بلاک چین را می توان یک پایگاه داده تصور کرد که اطلاعات مختلف در آن ثبت و ذخیره می شود. ساختار اطلاعات در شبکه بلاک چین که به آن دفتر کل دیجیتالی با توزیع غیر متمرکز نیز گفته می شود به صورت بلوک هایی (Blocks) متصل به یکدیگر هستند که در نهایت یک زنجیر (chain) را تشکیل می دهند. نکته دیگری را باید راجع به زنجیره هوشمند گفت این است که اطلاعات در آن رمزگذاری شده و امکان هک، دستکاری یا حذف اطلاعات وارد شده را از کلاهبرداران خواهد گرفت و امنیت را به صورت کامل تأمین خواهد نمود.

اجزای تشکیل دهنده شبکه بلاک چین

شبکه بلاک چین دارای سه جزء اصلی بلاک، Nodes  یا گره و ماینر است که وجود هر کدام آن ها وظیفه مهمی را در عملکرد درست سیستم بر عهده دارند. عدم وجود هر یک از این اجزا می تواند باعث اختلال در شبکه بلاک چین شود و یا نظم اطلاعات وارد شده را بهم بریزد که در ادامه به این سه جزء بیشتر خواهیم پرداخت.

بلاک (Blocks)

بخش اصلی شبکه بلاک چین، بلاک های آن است که هر کدام آن ها حاوی اطلاعات زیادی همچون ساعت و تاریخ دقیق تراکنش انجام شده در بلاک چین و آدرس عمومی فرستنده و گیرنده می باشند. باید بدانید داده هایی که روی بلاک ذخیره می شوند دائمی بوده و در هیچ صورتی امکان ویرایش یا حذف آن ها وجود ندارد و به همین دلیل است که توانسته از هک شدن اطلاعات جلوگیری نماید. هر بلاک دارای سه جزء اصلی:

  • Data: دیتا یا اطلاعات همان تراکنش هایی است که در شبکه بلاک چین انجام شده و باید ذخیره شوند و در نهایت با داده های بعدی یک زنجیره را تشکیل دهند. Data را می توان اساسی ترین عنصر کل شبکه بلاک چین دانست که محافظت از آن دارای اهمیت بسیار بالایی است.
  • Nonce: عدد نانس مخفف عبارت Number only used once است که به معنی عددی که فقط یکبار استفاده شده است می باشد. این عدد در بلاک چین به منظور هش یا رمزنگاری اطلاعات استفاده می شود و باعث خواهد شد امکان دسترسی به اطلاعات برای تغییر یا حذف غیر ممکن شود.
  • Hash: هش یک الگوریتم پیچیده ریاضی است که می تواند امنیت لازم در طول فرایند انتقال پیام را تأمین کند. هش که برای مدیریت بلاک چین اهمیت بالایی دارد دارای طول ثابتی بوده و فقط برای گیرنده خاصی قابل نمایش است.
خواندن این مقاله
هش (Hash) در بلاک چین چیست؟

Nodes

همانطور که به آن اشاره کردیم در بلاک چین اطلاعات ورودی در یک بلاک ذخیره شده و امکان ویرایش یا حذف آن امکان پذیر نخواهد بود. اما نود یا گره های شبکه بلاک چین، زیر ساخت این شبکه بوده و به هر دستگاهی که به اینترنت متصل بوده و امکان نمایش اطلاعات در آن وجود دارند اطلاق می شود. نودها دائما در حال مبادله داده ها و اطلاعات با یکدیگر بوده و به هم متصل می باشند. نود ها در بلاک چین دارای دو نوع کامل (Full Node) و سبک (Lightweight Node) می باشند که کاربرد هر کدام با دیگری متفاوت است.

ماینر چیست؟ چه وظیفه ای در زنجیره بلاک چین دارند؟

یکی دیگر از مباحثی که قصد معرفی آن را داریم ماینینگ است که می تواند فرایند افزودن بلاک جدید به زنجیره بلاک ها را تسهیل کند‌. ماینر ها نیز افرادی هستند که علم رایانه ای بالایی دارند و می توانند از طریق محاسباتی که انجام می دهند پازل های رمزنگاری شده داده ها را حل کرده و یک بلاک را به زنجیره اضافه کنند. البته این افراد در ازای خدمات ارائه شده پاداشی نیز دریافت می کنند و از این طریق کسب درآمد می کنند. البته ماینرها گاهی تراکنش ها را نیز تأیید می کنند و می توانند مکانیزم اجماع را در بلاک چین پیاده سازی کنند.

ماینر-چیست؟دستگاه-استخراج-بیت-کوین

خالق بلاک چین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو یا Satoshi Nakamoto  نام فرد یا افرادی ناشناس است که می توان آن ها را خالق بلاک چین دانست. این فرد را می توان خالق بیت کوین نیز دانست که پس از ارائه طرح بیت کوین، نخستین پایگاه داده بلاک چین را نیز طراحی کرد که توانست جایگاه بسیار مهمی در اقتصاد امروز پیدا کند. این اتفاق در سال 2009 و دقیقا همزمان با راه اندازی بیت کوین افتاد و ساتوشی ناکاموتو هدف خود از خلق بلاک چین را از بین بردن دوگانگی پول دیجیتال معرفی کرد.

خالق-بلاک-چین-کیست؟

کاربرد فناوری بلاک چین

اولین بار از فناوری بلاک چین در بیت کوین استفاده شد و توانست انقلابی در فرآیندهای سنتی گذشته به وجود بیاورد. برخی افراد فکر می کنند تنها کاربرد این فناوری در ارزهای دیجیتالی مثل اتریوم یا بیت کوین است اما باید گفت با پیشرفت این تکنولوژی، بلاک چین های دیگری نیز به بازار عرضه شد که توانست به شرکت های مختلف امکان ارائه بهتر خدمات را ارائه کند. از مهم ترین کاربرد های فناوری بلاک چین می توان به:

نقل و انتقال ایمن خودرو

یکی از مشکلاتی که در زمان نقل و انتقال خودرو با آن روبرو می شویم کلاهبرداری به وسیله دستکاری کیلومتر شمار است که می تواند باعث شود قیمت خودرو تا حد زیادی تغییر بکند. برخی از مراجع قانونی مربوطه برای اینکه بتواند این مشکل را برطرف کنند تصمیم به ثبت مسافت پیموده شده در سیستم معاینه فنی گرفتند اما این روش نتوانست به خوبی از این کلاهبرداری ها جلوگیری کند. با پیشرفت فناوری بلاک چین، امکان ورود عدد کیلومتر شمار در یک شبکه متصل به اینترنت به وجود آمد که البته نمی توان آن را ویرایش یا حذف کرد و در این صورت می توان نقل و انتقال ماشین را در ایمن ترین حالت ممکن انجام داد.

دفتر اسناد رسمی

در دفاتر اسناد رسمی سوابق مالکیت افراد روی برگه ها ثبت می شود که امکان گم شدن آن یا دستکاری کردن توسط دیگر افراد وجود دارد. شاید برخی از آن ها این سوابق را در کامپیوتر های خود ثبت می کنند اما امکان خطای سیستم نیز در این زمینه وجود دارد که در این موقع استفاده از شبکه بلاک چین می تواند همان چیزی باشد که به آن نیاز است. با استفاده از این فناوری، می توان اطلاعات را توسط رمزنگار بایگانی کرد و امکان دستکاری آن را از کلاهبرداران گرفت.

خواندن این مقاله
فورک (FORK) چیست؟ معرفی انواع فورک

صنعت مواد غذایی

طبق گزارشات هر سال 420 هزار نفر از طریق انتقال بیماری های مواد غذایی مسموم می شوند و در برخی موارد جان خود را از دست می دهند که آن هم به دلیل گذشت مدت زمان زیاد از تاریخ انقضای مواد غذایی است. برخی افراد برای اینکه بتوانند این مواد غذایی را به فروش برسانند تاریخ انقضای آن را تغییر می دهند که نوعی جرم محسوب می شود اما صدور گواهی دیجیتال از طریق فناوری بلاک چین می تواند همه اطلاعات لازم همچون زمان تولید، محل تولید، محل نگهداری و … را در اختیار دیگران بگذارد و خیال افراد را از مصرف مواد غذایی راحت کند.

بانکداری

یکی دیگر از کاربردهای فناوری بلاک چین که می تواند تأثیرات بسیار مثبتی در مدیریت حساب ها و کاهش جرایم بگذارد استفاده از آن در صنعت بانکداری است. هنگامی که یک بانک از این سیستم استفاده کند همه تراکنش ها و اطلاعات بانکی افراد به صورت درست و اصولی ثبت خواهد شد و دیگر مشکلاتی همچون گم شدن رسید و دیگر مشکلات بانکی به وجود نخواهد آمد و به روند انجام کار ها نیز سرعت خواهد بخشید.

 
سوالات متداول
اگر تا اینجا مقاله رو خوندی و جوابت سوالت در مقاله نبود، لطفا سوالاتت رو برامون کامنت کن تا اولین فرصت جواب بدیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا