اخبار

ایسلند بالاترین هش ریت بیت کوین را به نام خود زد

ایسلند یکی از اولین کشور‌هایی است که خارج از چین توانست بیت کوین را در مقیاس صنعتی استخراج کند

تعادل استخراج بیت کوین در سراسر جهان با ظهور کشور‌های پیشروی جدید در حال تغییر است و ایسلند به دلیل فراوانی انرژی‌ تجدیدپذیر خود، به یکی از این کشور‌ها تبدیل شده است.

به گزارش کوین لند و به نقل از تحقیقات Hashrate Index، ایسلند به یکی از آخرین پناهگاه‌های استخراج بیت‌کوین در اروپا تبدیل شده است. علاوه بر این، این کشور جزیره‌ای، مقادیر زیادی انرژی آبی و زمین گرمایی دارد. جاران ملرود، پژوهشگر در زمینه استخراج بیت‌کوین، درباره وضعیت استخراج این رمزارز در ایسلند در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳ گزارشی منتشر کرد. او گفت که این کشور کوچک، بالاترین هش ریت سرانه در سطح جهان را دارد و در زمینه استخراج بیت‌کوین مبتدی و کم‌تجربه نیست.

ملرود نوشت:

به لطف افراد محلی کارآفرین و هزینه برق پایین، ایسلند یکی از اولین کشور‌هایی است که خارج از چین توانست بیت‌کوین را در مقیاس صنعتی استخراج کند.

ایسلند، پیشرو در استخراج بیت کوین

بر اساس برآورد ملرود، صنعت استخراج بیت‌کوین در ایسلند حدود ۱۲۰ مگاوات برق مصرف می‌کند که این در مقایسه با نرخ هش جهانی ۱.۳٪ زیاد به نظر نمی‌رسد. با این حال، جمعیت ایسلند حدود ۳۷۰۰۰۰ نفر است و بالاترین نرخ هش سرانه را دارد. چندین شرکت بزرگ بین‌المللی از جمله Bitfury، Hive Blockchain، Genesis Mining در کنار چندین شرکت داخلی در ایسلند فعالیت دارند.

انرژی ایسلند از آتشفشان‌ها و آبشار‌ها تأمین می‌شود و به همین دلیل از لحاظ منابع برقی غنی‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود. در مقایسه با نروژ که دارای نیروگاه استخراج بیت کوین است و بزرگ‌ترین مرکز استخراج اروپا محسوب می‌شود، ایسلند تقریباً دو برابر نروژ برق تولید می‌کند. درواقع این دو کشور، تنها دو کشور در جهان هستند که به طور کامل از انرژی‌ تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. در گزارش آمده است که انرژی زمین گرمایی و آبی عامل کاهش قیمت برق در ایسلند است و می‌توان گفت برق یکی از ارزان قیمت‌ترین‌ها در سطح جهان است.

خواندن این مقاله
رئیس جمهور پاراگوئه قانون تنظیم ارزهای دیجیتال را وتو کرد

با این حال، طبق گزارش اخیر ماینر‌ها، دسترسی به تخصیص انرژی برای مراکز داده جدید به تدریج سخت‌تر می‌شود. این یعنی احتمالاً روند رشد برای آینده نزدیک در سطح فعلی باقی خواهد ماند. برخلاف چین و آمریکا، ایسلند به عنوان یکی از با ثبات‌ترین کشور‌های جهان از نظر سیاسی شناخته می‌شود.

با توجه به این موضوع، ملرود افزود:

حدود ده سال است که بدون ایجاد مشکل خاصی بین ماینر‌ها و مقامات، روند استخراج ادامه دارد و این نکته ایسلند را به پایدارترین کشور در حوزه استخراج بیت‌کوین در جهان تبدیل می‌کند.

 

امتیاز دهی به این مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا