اخبار

بیت کوین وارد کانال 25 هزار دلار شد

علت این جهش قیمت چیست؟

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته و برخلاف انتظار بخش بزرگی از معامله‌گران، بیش از ۹درصد افزایش یافته است تا به بالاترین سطح خود در ۳ هفته گذشته برسد و در محدوده ۲۴٬۵۰۰ دلاری معامله شود؛ اما دلیل جهش بیت کوین، باوجود بی‌ثباتی‌های اخیر قیمت استیبل کوین‌ها و موج جدیدی از ورشکستگی‌ها بین بانک‌های مرتبط با شرکت‌های حوزه ارزهای دیجیتال چه بود؟

به گزارش کوین‌دسک، جهش بیت کوین احتمالاً برای آن دسته از معامله‌گرانی غافلگیرکننده بود که پس از تعطیلی دو بانک مهم مرتبط با ارزهای دیجیتال در هفته گذشته و ازدست‌رفتن نرخ برابر دلاری یو‌اس‌دی کوین، روی کاهش قیمت‌ها شرط بسته بودند.

با افزایش قیمت‌‌ها در روز دوشنبه، بیش از ۱۰۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی شورت بیت کوین لیکوئید شدند. این بیشتر میزان سرمایه لیکوئید شده از ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) بود؛ زمانی که افزایش قیمت بیت کوین باعث لیکوئید شدن ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه در بازارهای فیوچرز شد.

داده‌های پلتفرم تحلیلی کوین‌گلس نشان می‌دهد که در جریان لیکوئید‌شدن‌های روز دوشنبه، ۷۸درصد از کل معامله‌گران فیوچرز بیت‌کوین متحمل ضرر شده‌اند. این زیان‌ها عمدتاً در صرافی های ارز دیجیتال بایننس، اوکی‌اکس، هوبی و بای‌بیت رخ داده است.

لیکوئید شدن به این معنی است که یک صرافی به‌دلیل ازدست‌ رفتن بخشی یا کل مارجین (سپرده) اولیه معامله‌گر، موقعیت معاملاتی لوریج‌شده او را به اجبار بندد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک معامله‌گر سرمایه کافی برای بازنگه‌ داشتن موقعیت معاملاتی خود نداشته باشد.

حجم بالای لیکوئید شدن‌ ها می‌تواند نشانه‌ای از تغییر شدید قیمت از سقف یا کف روند باشد که احتمالاً به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا جهت موقعیت معاملاتی خود را بر اساس آن تعیین کنند.

خواندن این مقاله
شیبا اینو آماده انفجار قیمت و رسیدن به سطح مورد انتظار ۰.۰۰۱ دلار!

قیمت بیت کوین با کاهش شدید ارزش سهام بانک‌های ایالات متحده در روز دوشنبه افزایش یافت. زیرا سقوط بانک سیلیکون‌ولی در هفته گذشته باعث تشدید ترس نسبت به مواجهه دیگر بانک‌ها با بحران‌های مشابه شد.

بدین ترتیب، داده‌ها نشان می‌دهند که این روند قیمتی در بازار اسپات شکل گرفته است. حجم قراردادهای باز بیت کوین تا روز سه‌شنبه، زمانی که قیمت به بالای محدوده ۲۳٬۵۰۰ دلاری بازگشت، پایین‌تر از سطح ۹ مارس (۱۸ اسفند) باقی مانده بود. این بدان معناست که جهش قیمت توسط سرمایه‌گذارانی شکل گرفته است که بیت‌کوین را به‌جای معامله در بازار فیوچرز، در بازار اسپات خریداری کردند.

علاوه بر این، صرافی ارز دیجیتال بایننس نیز روز دوشنبه اعلام کرد که یک میلیارد دلار استیبل کوین بایننس یو‌اس‌دی موجود در صندوق بازیابی صنعت را به بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و دیگر توکن‌ها تبدیل خواهد کرد که احتمالاً در افزایش قیمت‌ نیز نقش داشته است.

در همین زمان، کاهش ۲.۲درصدی شاخص داو جونز آسیا، ۲.۵درصدی نیکی ۲۲۵ ژاپن و نزدیک به ۱درصدی هنگ سنگ هنگ کنگ در روز سه‌شنبه، بازتاب‌دهنده تأثیر روند بازار ایالات متحده در شرکت‌های آسیایی بود.

امتیاز دهی به این مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا